overfm.gr | Basketball Champions League | Χάποελ Χολόν – Μπούργος 77-86: Στον ημιτελικό με «όργια» Μπενίτε

Στον ημιτελικό του BCL είναι η Μπούργος, η οποία με εξαιρετικό Μπενίτε έκαμψε την αντίσταση της Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα.

Στους ημιτελικούς του Basketball Champions League είναι η κάτοχος του τίτλου της περασμένης σεζόν Μπούργος, η οποία επικράτησε στον προημιτελικό με 77-86 της Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα. Η ομάδα του Έλληνα κόουτς ήταν ανταγωνιστικότατη σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Ισπανούς να ανεβάζουν στροφές στην επανάληψη και  με φανταστική εμφάνιση του Βίκτορ Μπενίτε (26π) αλλά και του σχεδόν «διπλού» Ρένφρο (14π, 9ασ) να παίρνουν την νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους Ισπανούς να προηγούνται με 11-13 μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια η Μπούργος βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 αγγίζοντας την διψήφια διαφορά (11-20). Η ομάδα του Δέδα αντέδρασε και με δικό της 8-0 σερί μείωσε στον πόντο (19-20) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 19-24.

Στην δεύτερη περίοδο η Χολόν αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Πνίνι (24-24) σε λιγότερο από ένα λεπτό. Στην συνέχεια οι δύο0 ομάδες έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, και μετά από περισσότερα από δύο λεπτά οι ισραηλινοί σκόραραν και πήραν κεφάλι στο σκορ (26-25). Η ομάδα του Δέδα συνέχισε να βάζει δύσκολα στην Μπούργος και αργά και σταθερά κατάφερε να φτάσει την  διαφορά στους 8 πόντους (37-29), με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να μειώσουν στους 5 για το 39-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην με την Μπούργος να είναι απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα. Η ισπανική ομάδα βελτιώθηκε σημαντικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με επιμέρους 15-25 στην τρίτη περίοδο πήρε τα ηνία του ματς (54-60). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 13 πόντους (59-72). Η Χάποελ Χολόν δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να είναι το 77-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-34, 54-60, 77-86