overfm.gr | Bundesliga | -Χ-αρά αγνοείται για Μπάγερν στο 2023

Χωρίς νίκη στο 2023 παραμένει η Μπάγερν αφού δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε και την Άιντραχτ στην «Αλιάντς Αρίνα» μένοντας στο 1-1.

Ούτε τώρα κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης η Μπάγερν μέσα στο 2023 καθώς παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Άιντραχτ στην «Αλιάντς Αρίνα» . Με αυτό το αποτέλεσμα νιώθει καυτή την ανασα της Ουνιόν που απέχει έναν βαθμό από τους πρωτοπόρους «Βαυαρούς» και της Λειψίας με δυο. Χαρακτηριστικό είναι οτι και το τριτο παιχνίδι των πρωταθλητών Γερμανίας στο 2023 συνοδεύτηκε με ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 32′ με τον Κίμιχ να σουταρει τον Τραπ να αποκρούει και τον Μίλερ να παίρνει το ριμπάουντ και τον τερματοφύλακα της Άιντραχτ να λέει και σε αυτόν όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Στάνσιτς τροφοδότησε τον Μίλερ που έκανε την σέντρα για τον Σανέ που μόνος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο 69′ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το Μόναχο με τον Καμάντα να πασάρει στον Κόλο Μουανί και αφού άδειασε τον Ουπαμεκανό νίκησε τον Ζόμερ για το 1-1.  Στο ίδιο λεπτό, 76′, οι δυο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία, με Μουσιάλα και Σο.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ζόμερ, Στάνισιτς (90′ Ζάμπιτσερ), Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Σανέ (70′ Γκνάμπρι), Μίλερ, Μουσιάλα, Κομάν (70′ Γκράβενμπερχ), Τσούπο-Μοτίνγκ (77′ Τελ)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Μπούτα, Σο, Ρόντε (64′ Καμάντα), Κνάουφ, Λίντστρομ (64′ Μπορέ), Γκέτσε (85′ Γιάκιτς), Κόλο Μουανί (90’+4′ Αλιντού)