overfm.gr | Ligue 1 | Βόμβα από την Ρεν που βάζει φωτιά στο πρωτάθλημα

Μεγάλη νίκη για την Ρεν με 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Ροαζόν Παρκ» με την τελευταία να βλέπει την διαφορά με την Λανς να μειώνεται στους 3 βαθμούς.

Και ξαφνικά το πρωτάθλημα παίρνει φωτιά. Η Ρέν πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Ροαζόν Παρκ» με 1-0 με την τελευταία να βλεπει την διαφορά από την δεύτερη Λανς να μειώνεται στους τρεις βαθμούς.

Στο 20ο λεπτό το σουτ του Μέσι πέρασε μόλις έξω και στο 28’ ο Ντοναρούμα είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Καλιμεντό. Στο 33’ ο Ιταλός νίκησε και τον Μάιερ και στο 39’ απέκρουσε και το σουτ του Γκουϊρί από τα 20 μέτρα.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Γαλλίας απείλησαν στο 49′ με σουτ του Ντανίλο που έδιωξε ο Μανταντά ενώ στο 56′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε εκτέλεση φάουλ του Μάιερ ο Ντοναρούμα απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τρουφέρ έκανε την σέντρα και ο Τραορέ από κοντά έκανε το 1-0 για την Ρεν . Στην συνέχεια οι «Παριζιάνοι» βγήκαν μπροστά και εχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 69′ με τον Εμπαπέ και στο 81′ με τον Μπερνάτ που απέκρουσε ο Μανταντά.