overfm.gr | Volley League | Volley League Play Off Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Παλικαρίσιο διπλό του Δικεφάλου

Volley League Play Off: Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το δίποντο παρά τις απουσίες τους.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κράτησε για περισσότερες από δύο ώρες, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό με 2-3, έχοντας ως καλύτερό του τον Μενέλαο Κοκκινάκη, ο οποίος σε ρόλο ακραίου έκανε απίθανο ματς.

Oι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στο παιχνίδι, ούσες ισόπαλες μέχρι και το 5-5, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Από εκεί και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με τους Ανδρεόπουλο-Ράπτη να δίνουν επιθετικά βοήθειες άφησε πίσω τον ελλιπή ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους.

Συνεπώς, η ισοπαλία στις αρχές μετατράπηκε σε 9-5, ενώ το σκορ ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο 20-14 με το σετ να δείχνει ότι θα καταλήξει σε «πράσινα» χέρια. H ομάδα του Ανδρεόπουλου εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο προβάδισμα που είχε, κάνοντας το 1-0 με 25-17 μετά από χτύπημα του Ράπτη.

Στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα, και με την παρουσία του Μπραμ Ντεν Ντρις αντί του Μπούτου στη διαγώνιο, είχε ακόμη μία μεγάλη απειλή από την επίθεσή του. Οι «ασπρόμαυροι», προηγήθηκαν από νωρίς με 5-7 και 7-8, αλλά από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πέρασαν μπροστά με 13-11.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 20-20, με το σετ να γίνεται ντέρμπι στην τελική του ευθεία. Εκεί, οι αθλητές του Νίκολα Ματιγιάσεβιτς ήταν πολύ καλύτεροι, και με δύναμή τους το μπλοκ-σέρβις έκαναν το 1-1 με 22-25 και έφεραν στα ίσα το ματς.

To τρίτο σετ είχε τρομερή εξέλιξη, καθώς ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι και το 13-8, δείχνοντας ότι έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη, και με έναν μαγικό Κοκκινάκη ο οποίος πήρε βοήθειες από Τακουρίδη, Κανέλλο, Άγκανιτς και Ντεν Ντρις γύρισε το σετ, τελειώνοντας το με 18-25, με ένα τρομερό σερί 5-13.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και βρέθηκαν μπροστά με 4-2 και 6-5 αντίστοιχα, κρατώντας σε καλά επίπεδα την υποδοχή τους. Ο Δικέφαλος διόρθωσε άμεσα τα κακώς κείμενά του και πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 13-14 αλλά οι γηπεδούχοι με καλό μπλοκ προσπέρασαν ξανά με 17-15.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, κατάφεραν με το μπλοκ τους να σπάσουν πολλές επιθέσεις του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να τους έρχονται συνεχώς κόντρα μπάλες, τις οποίες αξιοποίησαν για να κάνουν το 2-2 και να στείλουν το ματς σε ται μπρέικ με 25-19 μετά από πρώτο χρόνο του Σωτήρη Πανταλέων.

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν περισσότερο στο πνεύμα του αγώνα, έχοντας και την ψυχολογία από την ισοφάριση σε 2-2 νωρίτερα. Αυτός ο ενθουσιασμός του βγήκε και στον αγωνιστικό χώρο, ξεφεύγοντας για τα δεδομένα του αγώνα με 7-4 έπειτα από εξαιρετικά σερβίς του Τσάτσιτς.

Ο Δικέφαλος δεν τα έβαλε κάτω και με καλά σερβίς τα οποία χάλασαν την υποδοχή των «πράσινων» μείωσε σε 10-9 ενόψει της τελικής ευθείας του σετ. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πήγαν στο set ball με δύο ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με σερί 0-4 πήρε τη νίκη με 14-16, έχοντας ως MVP τον Μενέλαο Κοκκινάκη, που έκανε τρομερή εμφάνιση.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16