overfm.gr | Volley League | Volley League ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-3: Διπλό στο tie-break για τους «πράσινους»

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη

Στο tie-break κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να φεύγουν νικητές από το Παλατάκι με 2-3.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός, και με τρομερά σερβίς τα οποία δυσκόλεψαν πολύ την υποδοχή του Παναθηναϊκού, κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα με 5-4 και 9-6, μετά από άσσο του Κουμεντάκη.

Στο 12-9, ο Δικέφαλος έκανε ένα σερί 7-0 (19-9), με αποτέλεσμα να πάρει πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, χωρίς να αφήνει η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά στο 16-19 με άσσο του Ανδρεόπουλου, πηγαίνοντας το έτσι μέχρι το τέλος, και ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 20-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορές της τάξεως των τεσσάρων (12-8) αλλά και των πέντε (19-14) πόντων και δείχνοντας ότι το 2-1 θα ήταν εύκολη υπόθεση.

Ο Παναθηναϊκός όμως είχε αντίθετη άποψη, κάνοντας την μεγάλη αντεπίθεση στο 23-19, το οποίο με τον Ράπτη στο σερβίς έγινε 23-23. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν δύο set ball, αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο λάθη της ομάδας του Ανδρεόπουλου σε φιλέ και σέρβις, έκανε το 2-1 με 29-27.

Ανάλογη ήταν η διακύμανση και στο τέταρτο σετ, με τους «πράσινους» όμως να πατούν γκάζι στους κρίσιμους πόντους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 13-17 σε ένα κρίσιμο σημείο, παίρνοντας το σετ και ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 18-25.

Στο πέμπτο και κρισιμότερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το ισχνό 7-8 στην αλλαγή του τερέν, ενώ το 8-11 μετά από επίθεση του Ράπτη του έδωσε μεγάλη ανάσα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την διαφορά που είχαν, και με σωστές επιλογές πήραν τη νίκη με 12-15 και 2-3.

Τα σετ: 25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15