overfm.gr | Volley League | Volley League ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-2: Νίκη των «ασπρόμαυρων» σε ματς-διαφήμιση!

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε των «ερυθρολεύκων» στο τάι μπρέικ

Σε ένα παιχνίδι -διαφήμιση για το βόλεϊ- όπου κράτησε παραπάνω από 2:30 ώρες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 στο PAOK Sports Arena, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν υψηλού επιπέδου θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το ματς.

Το πρώτο σετ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό από την αρχή έως το τέλος του, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα προβάδισμα από νωρίς με 6-9, αλλά τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει και να ισοφαρίζει τον αντίπαλό του, έχοντας σε καλή μέρα τον Ντεν Ντρις, ο οποίος έδωσε επιθετικές λύσεις στην ομάδα του.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερναν να έχουν βραχεία κεφαλή καθ’ όλη την διάρκεια του σετ, και παρά το γεγονός ότι ο Δικέφαλος πλησίασε απειλητικά στο 23-24, ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο έκανε το 0-1 και έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ, και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά (1-4), οι «ασπρόμαυροι» διόρθωσαν τα κακώς κείμενά τους σε υποδοχή και σερβίς, δυσκολεύοντας αρκετά την υποδοχή των «ερυθρολεύκων» η οποία αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

Ως εκ τούτου, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 8-7 και 12-9, καταφέρνοντας στη συνέχεια να διατηρήσει το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος, όπου και ισοφάρισε σε 1-1 με 25-20, έπειτα από επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη.

To τρίτο σετ άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό, ο οποίος από την αρχή μέχρι το τέλος του είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, χωρίς να επηρεαστεί από τον τραυματισμό του Όκολιτς, ο οποίος χτύπησε στο πόδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κρατήσουν σε υψηλά επίπεδα την υποδοχή τους, και με σωστές επιθέσεις πήρα και πάλι το προβάδισμα με 17-25 και 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, χωρίς να καταφέρει η μία να ξεφύγει της άλλης το σκορ. Το πρώτο προβάδισμα ήρθε για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στο 12-14, με τον ΠΑΟΚ όμως να κυνηγά συνεχώς τον Ολυμπιακό, χωρίς να τον αφήνει μακριά του.

Στην τελική ευθεία του σετ, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 19-20, έχοντας ένα ισχνό αλλά συνάμα και σημαντικό +1, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, και παρά το γεγονός ότι είχε set ball στο 23-24, μπόρεσαν και ισοφάρισαν σε 2-2 με 27-25.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και για τα δεδομένα του αγώνα πήρε ένα καλό προβάδισμα με 3-5. Εκεί, ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 8-5, δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή των «ερυθρολεύκων».

Ο Δικέφαλος, κατάφερε να έχει το πάνω χέρι μέχρι τέλους, και με block out του Κουμεντάκη στην τελευταία επίθεση, νίκησε τον Ολυμπιακό με 15-12 και 3-2.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12