overfm.gr | Volley League | Volley League ΟΦΗ – Μίλων 3-2: Επιτέλους νίκη

ΟΦΗ – Μίλων: Τη δεύτερή τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Κρητικοί.

Ο Ο.Φ.Η. πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη στον δεύτερο αγώνα του για τη Β΄φάση (θέσεις 5-8) του πρωταθλήματος Volley League. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα παρότι έχανε 2-1 σετ κατάφερε να νικήσει 3-2 σετ. Είναι ένα άκρως τιμητικό αποτέλεσμα που όμως δεν αλλάζει την κατάταξη της κρητικής ομάδας και παραμένει στην 8η θέση.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κριστόφ Μαρκς, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι δύο ακραίοι Μιχάλης Σαρικεΐσογλου και Γιάννης Ρουμελιωτάκης. Από το Μίλωνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Τέιλορ Χαντ και πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Σπύρος Χανδρινός και ο Αλεξάντερ Μάζιαρζ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 4ο σετ όταν προηγήθηκε 2-1 σετ και 24-22 αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει την αναμέτρηση.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στον αγώνα, είχε μικρό προβάδισμα σε όλο το 1ο σετ μέχρι και το 22-21. Ομως, ο Μίλωνας με τον εξαιρετικό Χανδρινό και μπλοκ από τον Μάζιαρζ κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να πάρει το σετ 25-22.

Αμφίρροπη μάχη έγινε μέχρι τα μισά του 2ου σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 13-13. Με το σερβίς του Μαρκς που πήρε άσσο και δύο κόντρα επιθέσεις έκανε το 16-13 για τον ΟΦΗ. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα παρά την πίεση του Μίλωνα κράτησε το προβάδισμα και με δύο πόντους του Καρατζά έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-1.

Ο Μίλωνας απάντησε με σερί 3-0 για το 7-3 με τον Χαντ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε την υπεροχή σε όλο το σετ και με μπλοκ άμυνα έκλεισε το σετ 25-17 και προηγήθηκε πάλι 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ και μάλιστα πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Χαντ ο Μίλωνας προηγήθηκε 24-22 αλλά ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω. Ο Ρουμελιωτάκης και ο Μαρκς ισοφάρισε 24-24. Ο Δορδοκίδης προηγήθηκε 25-24, αλλά ο Σαρικεΐσογλου έβαλε μπροστά τον ΟΦΗ 26-25. Ο Μάζιαρζ με δύο πόντους (επίθεση και μπλοκ) έβαλε και πάλι το Μίλων μπροστά 27-26 αλλά ο Σαρικεΐσογλου με πόντο και ο Μαρκς με άσσο έδωσαν προβάδισμα στον ΟΦΗ 28-27. Ο Χαντ ισοφάρισε (28-28) αλλά η άουτ επίθεση του Χαντ και το μπλοκ του Γαλιώτου στον Χαντ έκαναν το 30-28 και το 2-2 σετ.

Με όπλο το μπλοκ από Γαλιώτο, Μαρκς ο ΟΦΗ ξέφυγε 10-5 στο 5ο σετ και εκεί κρίθηκε το 5ο σετ αλλά και ο αγώνας καθώς ο Μίλων δεν επανήλθε και το ματς έκλεισε με πόντο του Καρατζά και λάθος του Δορδοκίδη για το 15-11 και το 3-2 σετ για τον ΟΦΗ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Παρατηρητής: Παπασηφάκη.