Volley League Γυναικών: Με πλούσιο θέαμα ολοκληρώθηκε η 5η και πρώτη της επιστροφής αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Η επιστροφή της Volley League Γυναικών είναι πλέον γεγονός! Έπειτα από δύο μήνες απραξίας οι αθλήτριες επέστρεψαν στα γήπεδα, προσφέροντας ένα πλούσιο θέματα στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΟ Λαμίας 2013 – Άρης 0-3

Λαμία και Άρης ρίχθηκαν στην μάχη της επιστροφής στο «Χαλκιοπούλειο». Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με ευκολία να επικρατήσουν 3-0 σετ, χωρίς να αφήνουν τις αντιπάλους να περάσουν τους 19 πόντους.

Τα σετ:

• 16 – 25
  • 19 – 25
  • 15 – 25

ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – Παναθηναϊκός 3-1

Το Μαρκόπουλο κατάφερε με σχετική ευκολία να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ, θυμίζοντας ένα ντέρμπι από τα παλιά. Οι γηπεδούχες μπόρεσαν να πάρουν εύκολα τα πρώτα δύο σετ, όμως τα βρήκαν σκούρα στο τρίτο. Ο αποσυγκεντρωμένος Παναθηναϊκός βάζοντας μια τάξη στο μυαλό του, «έκλεψε» το σετ από τις αντιπάλους και έκανε το 2-1. Στο τέταρτο σετ – θρίλερ οι «πράσινες» μπήκαν αρκετά δυναμικά, όμως το Μαρκόπουλο βρισκόταν σε εξαιρετική φόρμα και μπόρεσε τελικά να τελειώσει το ματς.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πανναξιακός 3-0

* Το ματς δεν διεξήχθη καθώς ο Πανναξιακός δήλωσε αδυναμία μετακίνησης και συνεπώς ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στα χαρτιά με 3-0 σετ (25-0, 25-0, 25-0)

ΑΣΠ Θέτις – ΑΠΣ Αίας 3-0

Με τον ιδανικότερο τρόπο επέστρεψε η Θέτιδα, επικρατώντας του Αίαντα στην έδρα της 3-0 σετ. Οι γηπεδούχες βρήκαν πολλές λύσεις πάνω από το φιλέ με αρκετά μπλοκ και το ίδιο το σκορ μαρτυρά την ευκολία της νίκης.

Τα σετ:

• 25 – 18
  • 25 – 14
  • 25 – 14

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-0

Στο «ντέρμπι δικεφάλων» ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 3-0 σετ. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου μπήκε από την αρχή του ματς πολύ δυναμικά, καταφέρνοντας να χτίσει μια σημαντική διαφορά πόντων και κατακτώντας εν τέλει άνετα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο η ΑΕΚ μπόρεσε μέχρι ένα σημείο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, όμως οι γηπεδούχες έβαλαν και πάλι μπρος. Στο τρίτο η «Ένωση» ήταν πιο ανταγωνιστική, όμως τελικά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.