overfm.gr | Α1 Γυναικών | Volley League Γυναικών Αίας – Πορφύρας 1-3: Πρώτο τρίποντο για φέτος

Αίας – Πορφύρας 1-3: Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Πειραιά.

Με πρωταγωνίστρια την Βραζιλιάνα Ταϊάνα Ροντρίγκες που σταμάτησε στους 38 πόντους, ο Πορφύρας στο πρώτο του παιχνίδι μετά την επανεκκίνηση της Volley League Γυναικών, επικράτησε του Αίαντα στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου.

Ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τον Πορφύρα που πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αίας που κατέκτησε το πρώτο του φετινό σετ στη Volley League, αναζητεί τον πρώτο του βαθμό.

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αίας θα προηγηθεί με 1-0 σετ, καθώς βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 24-20, τα σερβίς της αρχηγού του Πορφύρα Εβελίνας Θαλασσινού έφεραν την ισοφάριση σε 24-24. Λίγο αργότερα η ομάδα του Πειραιά έκανε το 1-0 σετ με 27-29.

Ο Αίας κατάφερε στις λεπτομέρειες να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, όμως ο Πορφύρας ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Αίαντας βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι το 19-15. Σε εκείνο το σημείο ο Βασίλης Πανδής πέρασε στο παιχνίδι την Χρύσα Γιαννέλου αντί της αρχηγού Εβελίνας Θαλασσινού για το σερβίς και ο Πορφύρας «έτρεξε» σερί 6-0 για το 21-19. Ο Αίας ισοφάρισε σε 21-21, όμως με την Βραζιλιάνα Φερνάντα Ντε Μέλο να τελειώνει όλες τις φάσεις, διαμορφώθηκε το τελικό 25-22 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δημητρίου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Κεχαγιά, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Λάμπρου.

*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-23, 19-25, 22-25)