overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας
 | Βόλεϊ Κύπελλο Γυναικών: Θέτιδα Βούλας – ΠΑΟΚ 1-3: Πρόκριση με δύο νίκες για τις «ασπρόμαυρες»

Θέτιδα Βούλας – ΠΑΟΚ: Η ομάδα του Τάκη Φλώρου επικράτησε άνετα στην Αθήνα.

Η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για την Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών είναι ο Π.Α.Ο.Κ.. Ο Δικέφαλος του Βορρά χρειαζόταν δύο σετ στην έδρα της Θέτιδας Βούλας για να προκριθεί, όμως δεν στάθηκε εκεί και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, διπλασιάζοντας τα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση.

Ο Τάκης Φλώρος για άλλο ένα παιχνίδι δεν χρησιμοποίησε την Όλγα Βεργίδου στη πάσα, με την Ελισάβετ Ηλιοπούλου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, με αποτέλεσμα τέσσερις συμπαίκτριές της να τελειώσουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτη σκόρερ ήταν η Μίλιτσα Κούμπουρα με 17 πόντους, ακολούθησε η Εύα Μερτέκη με 15 και η Μόνικα Πότοκαρ με 11. Ζημιά έκαναν και οι κεντρικές Ιωάννα Πολυνοπούλου (13π.) και Ανδρομάχη Τσιόγκα (8π., 5 μπλοκ).

Η Θέτιδα Βούλας κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, όμως στα υπόλοιπα σετ έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου της. Για την ομάδα του Γιώργου Ρούση η τριάδα των Αναστασία Γεωργιάδου (6 μπλοκ), Αναστασία Σιρίνινα και Μαριαλένα Δραγουμάνου είχε από 12 πόντους.

Η κλήρωση για τον καθορισμό των δύο ζευγαριών της Β’ φάσης και των δύο ομάδων που θα προκριθούν στους ημιτελικούς άνευ αγώνος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Απριλίου στις 12.00.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Δένδη.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 15-25, 14-25, 16-25)