overfm.gr | Euroleague | Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 86-90: Αγχωτικό «διπλό» σούπερ Ντε Κολό!

Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε: Μεγάλο «διπλό» για την ομάδα του Κοκόσκοφ στο Αστρομπάλ, με φανταστική εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό.

Ίδρωσε αλλά κέρδισε η Φενέρμπαχτσε την Βιερλμπάν με 86-90 στο Αστρομπάλ για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τις πάρα πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Με αυτή την νίκη η Τουρκική ομάδα έφτασε τις 17 στην διοργάνωση και συγκατοικεί με την Ρεάλ στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (5-15), με συνεχόμενά τρίποντα του Ντε Κολό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και αργά και σταθερά κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Καουντί (18-18) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 18-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Αμφότερες είχαν τις στιγμές τους με τις διαφορές να κυμαίνονται μεταξύ μιας και δύο κατοχών, με την ομάδα του Κοκόσκοφ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (38-40).

Η γαλλική ομάδα συνέχισε να βάζει δύσκολα στους Τούρκους με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ούτε στην τρίτη περίοδο και τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχόμενες. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν αυτή που κατάφερε να πάει για οδηγίες με προβάδισμα, χάρη σε καλάθι του Λάιτι σε νεκρό χρόνο (60-59).

Η γαλλική ομάδα δεν επέτρεψε στην Φενέρ να περάσει ξανά μπροστά για 6 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, όταν ο Λορένζο Μπράουν έκανε το 76-77 με σουτ τριών πόντων. Η Βιλερμπάν έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Φολ (84-84), ο Βέσελι έβαλε μια στις δύο βολές (84-85) και ο Νάντο Ντε Κολό με τρίποντο μαχαιριά έδωσε ουσιαστικά τέλος στο ματς 12” πριν το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90.