overfm.gr | Europa League | Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ 2-1: Προβάδισμα τελικού για τους Ισπανούς [vid]

Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ: Οι Ισπανοί κατάφεραν κλέψουν τη νίκη από τους Άγγλους, η οποία ναι μεν δίνει αέρα αλλά ταυτόχρονα υπενθυμίζει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-1 της Άρσεναλ στην Ισπανία, για το πρώτο ματς των ημιτελικών του UEFA Europa League. Το αποτέλεσμα αυτό είναι εξαιρετικά αμφίρροπο με όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά για τη ρεβάνς.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν κεφάλι πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Στο 5ο λεπτό ο Τριγκέρος μια βολίδα αιφνιδίασε τον Λένο και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ «χτύπησε» ξανά! Στο 29ο λεπτό κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, η πρώτη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον αμαρκάριστο Αλμπιόλ στο 2ο δοκάρι ο οποίος δεν δίστασε να σκοράρει.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για την Άρσεναλ, αφού είδε έναν παίκτη της να πηγαίνει κατευθείαν στα αποδυτήρια. Αιτία στάθηκε το φάουλ που υπέπεσε ο Θεμπάγιος στο 57′, για το οποίο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Τελικά οι «κανονιέριδες» μπόρεσαν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Ο Πεπέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Σακά, στο 73ο λεπτό μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά των τερμάτων σε 2-1.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα, Παρέχο, Καπού, Τριγκέρος, Μορένο, Αλκάθερ, Τσουκουέζε

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μάρι, Σμιθ Ρόου, Θεμπάγιος, Πάρτεϊ, Τζάκα, Σακά, Έντεγκααρντ, Πεπέ