overfm.gr | Euro 2021 | Βέλγιο-Ρωσια 3-0: Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ρώσων

Το Βέλγιο ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του το Βέλγιο, που εκμεταλλεύτηκε τα δώρα από την Ρώσικη άμυνα και επικράτησε με 3-0.

Στην πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου για το Euro 2020, Βέλγιο και Ρωσία έκλεισαν το ποδοσφαιρικό πρόγραμμα της ημέρας, με τον Ρομέλου Λουκάκου να αναδεικνύεται τιμωρός των Ρώσων.

Αν και η Εθνική Ρωσίας μπήκε πιο δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να είναι γίνει απειλητική, καθώς το Βέλγιο κατάφερε με αποτέλεσμα να αφήσει εκτός περιοχής τον Αρτιόμ Τζιούμπα, που είναι το στοιχείο του κορυφαίου για τους ρώσους επιθετικό.

Στο 10ο λεπτό, ο Ρομέρου Λουκάκου εκμεταλλεύτηκε το πρώτο λάθος της άμυνας της «αρκούδας», με τον Σεμένοφ να του κάνει δώρο την μπάλα και τον επιθετικό των «κόκκινων διαβόλων» να εκτελεί.

Στο 34ο λεπτό ακόμα μια αμυντική αδράνεια, έδωσε στο Βέλγιο την ευκαιρία να πετύχει και 2ο γκολ με τον Μενιέρ, να μαζεύει το ριμπάουντ από το λάθος του Σούνιν να διώξει και όχι να μπλοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα σαν να είναι σε προπόνηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρωσία έδειξε διαφορετική εικόνα σχετικά με αυτήν του πρώτου και κυρίως με την είσοδο του Ντιβέεφ στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας κι άλλο την αμυντική γραμμή, πράγμα που δεν έκανε από το πρώτο ημίχρονο και αυτό πλήρωσε.

Οπότε με την καλύτερη αμυντική λειτουργία των Ρώσων και την διατήρηση του 2-0 των Βέλγων, η «αρκούδα» δεν ένιωσε την απειλή τόσο όσο στο πρώτο μέρος. Στα τελευταία λεπτά, ο Λουκάκου ήρθε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 3-0 .

Από πλευράς προπονητών, ο Μαρτίνεθ φάνηκε να καταφέρνει αυτό που ήθελε, να αφήσει τον Αρτιομ Τζιούμπα εκτός περιοχής και να βάλει στοπ στον Γκολοβίν. Με αποτέλεσμα όσο η Ρωσία προσπαθούσε να παίξει με αυτούς τους δύο, να έχει αρνητικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, έδειξε να μην έχει διαβάσει το παιχνίδι, έχοντας ένα σύστημα που μόνο στα χαρτιά ήταν 4-4-2, αφού Ζιρκόφ και Φερνάντες που ήταν στα άκρα του γηπέδου, να αφήνουν κενά στις θέσεις τους για να ανέβουν ως την μεσαία γραμμή για να καλύψουν.