overfm.gr | Europa League | Βελέζ-ΑΕΚ 2-1: Βραχυκύκλωσε και πλέον κινδυνεύει

Πολύ κακή η εικόνα της ΑΕΚ στην πρώτη αναμέτρηση κόντρα με την Βελέζ Μοστάρ, όπου γνώρισε την ήττα με 2-1, στον δεύτερο προκριματικό γύρο για το Europa Conference League. Πρέπει να αλλάξει εικόνα την άλλη πέμπτη στο «ΟΑΚΑ», αν θέλει να συνεχίσει την διοργάνωση.

Δεν έπεισε η ΑΕΚ, που βραχυκύκλωσε κόντρα στην Βελέζ Μόσταρ και ηττήθηκε με 2-1 στον πρώτο αγώνα, στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου για το Europa Conference League.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, φάνηκε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεση που της άσκησαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά, παρά το ότι μπόρεσε να προηγηθεί στο 11′ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Αποτέλεσμα της πίεσης των Βόσνιων, είναι η γρήγορη ισοφάριση που πέτυχαν στο 13 με τον Πρσες.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν την φάση στο 42ο λεπτό, όπου τους ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιτ, το 2ο γκολ του Ανσαριφάρντ. Ωστόσο πρέπει να δείξουν άλλη εικόνα στο «ΟΑΚΑ» την άλλη Πέμπτη, αν θέλουν να συνεχίσουν στην νεοσύστατη διοργάνωση.

Ο Αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Βελέζ Μόσταρ ήταν αυτή που πίεζε ψηλότερα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να την κυκλοφορήσει.

Στο πέμπτο λεπτό η «Ένωση» ήταν αυτή που έκανε την πρώτη φάση του αγώνα, με τον Σάκχοφ να παίρνει ένα σουτ και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς.

Στο 11ο λεπτό η ΑΕΚ, με εξαιρετική προσπάθεια του Χρήστου Αλμπάνη, να δίνει στον Καρίμ Ανσαριφάρντ και τον ιρανό επιθετικό να στέλνει την μπάλα, για να γράψει το 1-0 για τον «δικέφαλο». Δύο λεπτά αργότερα σε μια αδράνεια της άμυνας και την λάθος θέση του Παναγιώτη Τσιντώτα, ο Πρσες έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ και έκανε το 1-1.

Οι Βόσνιοι, συνέχισαν να πιέζουν ψηλά στο γήπεδο, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε με τον Λιβάι Γκαρσία να κερδίσει ένα κόρνερ στο 21′, ενώ μετά την εκτέλεση του ο Σάκχοφ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 29′ η ΑΕΚ κέρδισε ένα φάουλ από τον Χασάνοβιτς, σε καλό σημείο για να γεμίσει την περιοχή της Βελέζ, ωστόσο η εκτέλεση του Μάνταλου κατέληξε στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς.

Στο 31ο λεπτό, ο Πρσες κατάφερε να πιάσει ένα σουτ Καρμπόν με αυτό της ισοφάρισης, ωστόσο ο Τσιντώτας είπαι όχι αυτή την φορά και έδιωξε σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά της ΑΕΚ να είναι αυτή που απειλή, με τον Πέτρο Μάνταλο να κάνει μια κούρσα από τα αριστερά, να κλείνει προς την περιοχή της Βελέζ να σεντράρει για τον Καρίμ αυτός να κάνει το 2-1 για την «Ένωση», ωστόσο σε λανθασμένα το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς από το πρώτο λεπτό πίεσε ψηλά και κέρδισε ένα κόρνερ. Στο 49′ ήρθε η φάση όπου ο Γιώργος Τζαβέλας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, έπιασε την κεφαλιά η οποία ακούμπησε το δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στο 52′ ήρθε το 2-1 για τους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ να κάνει άλλη μια κακή αμυντική λειτουργεία, η μπάλα από πόδια αμυντικού της «Ένωσης» κατέληξε σε πόδια τν γηπεδούχων για να γράψουν το 2-1.

Αν και η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει απέναντι σε μια ομάδα που πάταγε καλύτερα στο γήπεδο, η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 74′ με τον Τζαβέλλα που δεν βρήκε στόχο από τη μικρή περιοχή, με την Βελέζ να απειλεί τέσσερα λεπτά μετά με κεφαλια του Γκεοργκίεβιτς αλλά ο Τσιντώτας είχε σωστή θέση.

Τελευταία ευκαιρία που έχασε ο «δικέφαλός», ήταν στις καθυστερήσεις με τον Νταμιάν Σιμάνσκι, να παίρνει ένα σουτ από πλάγια θέση και να μην μπορεί να ισοφαρίσει.