overfm.gr | Europa League | «Βατερλό» της ΑΕΚ στην Πορτογαλία

Η ΑΕΚ γνώρισε πικρή ήττα στην Πορτογαλία από την Μπράγκα (0-3) σε ένα παιχνίδι που την παράσταση έκλεψε η αδιαφορία των Λιβάγια και Ολιβέιρα.

Η Μπράγκα εκμεταλλεύτηκε τις αγωνιστικές αδυναμίες της ΑΕΚ και κατάφερε να κερδίσει με 3-0 την ΑΕΚ για την  πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Οι Γκαλένο, Παουλίνιο και Όρτα ήταν οι παίκτες οι οποίοι στέρησαν το τρίποντο από την Ένωση. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παρόλο που προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, είκοσι λεπτά πριν το τέλος λύγησε δίχως να τα καταφέρει.

Ο αγώνας

Η Μπράγκα ήταν η ομάδα η οποία είχε καλύτερα πατήματα στη διάρκεια του πρώτου μέρους απειλώντας από νωρίς την ΑΕΚ.  Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από έξυπνο σουτ που πήγε να επιχειρήσει  ο Κάστρο. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα άρχιζαν και έβρισκαν τον ρυθμό τους κάνοντας καλές τελικές προσπάθειες στο 27’ και στο 42’ με τους Ανσαριφάρντ και Ολιβέϊρα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Γκαλένο έπειτα από σέντρα που το έκανε από τα δεξιά ο Εσκάγιο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι είχε υψηλό tempo με τους  «Κιτρινόμαυρους» να σημειώνουν δύο πολύ καλές στιγμές στο 50’ και στο 63΄ έπειτα από προσωπικές ενέργειες του Μάνταλου και του Τάνκοβιτς.

Παρόλα αυτά η  Μπράγκα κατάφερε να βρει δίχτυα και για δεύτερη φορά με τον Παουλίνιο να κάνει το 2-0 στο 78’ έπειτα από έξυπνη ενέργεια του Γκαλένο. Η ΑΕΚ έχοντας πανικοβληθεί  αγωνιστικά δέχτηκε και τρίτο τέρμα  στο 88΄ με τον Όρτα να κλέβει την μπάλα από τον  Λιβάγια και με εύστοχο πλασέ από την μεγάλη περιοχή να κάνει 3-0 για τους Πορτογάλους.

Ο Μάσιμο Καρέρα έκανε αλλαγή τον Λιβάγια στο 61ο λεπτό, όμως στο 90′ πέρασε στη θέση του τον Μαχαίρα, αφού ο επιθετικός της ΑΕΚ υπέκυψε σε πολλά λάθη, δείχνοντας αδιαφορία.

Γήπεδο  Braga Municipal Stadium

Προσέλευση  2.200 παρακολούθησαν τον αγώνα φορώντας όλοι χειρουργικές μάσκες και τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα.

Διαιτητής: Ρούντι Μπουκέ