overfm.gr | Basketball Champions League | «Βασιλικό»… διάταγμα της ΑΕΚ στη Ρέτζιο Εμίλια!

Σπουδαία επικράτηση της ΑΕΚ για την δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια με 84-73.

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στην έδρα της Ρέτζιο Έμιλια, επικρατώντας με 84-73 για την δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League. Πρόκειται για την πρώτη νίκη της «Ένωσης» στους ομίλους της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλεξάντερ Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Ακίλ Μίτσελ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Κάμερον ΜακΓριφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Τιμ Φρέιζερ είχε 10 πόντους και 6 τελικές πάσες.

Στην αντίπερα όχθη, καταπληκτικός ήταν ο Αντρέα Τσιντσαρίνι με 16 πόντους και 11(!) ασίστ. Καλή παρουσία είχε και ο Σάκαρ Ανίμ με 14 πόντους.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έλαβαν τον χρόνο τους προκειμένου να αντιληφθούν το πώς να προσεγγίσουν τον αντίπαλό τους. Μέχρι τα μισά υπήρχε μία γενικότερη αστοχία με την ΑΕΚ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (10-8) με το σύνολο του Ηλία Καντζούρη να επιμένει στην ορθή κυκλοφορία και να κυνηγάει το transition όποτε της δίνεται. Με τον Ακίλ Μίτσελ σε τρομερή κατάσταση σε άμυνα και επίθεση, η Ρέτζιο Εμίλια διατηρούσε βραχεία κεφαλή με 19-18.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ήρθε… η έκρηξη της «Ένωσης». Μπροστάρης ήταν ο Αλεξάντερ Μάντσεν με 14 πόντους και σημαντικές επεμβάσεις στην άλλη μεριά του παρκέ. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σερί 12-2 από το 29-31 για να αποκτήσει διψήφια διαφορά. Το ημίχρονο ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο ο Κάμερον ΜακΓκριφ με ένα θεαματικότατο κάρφωμα, κερδίζοντας και το φάουλ με 2 δεύτερα στο ρολόι.

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του κόουτς Καντζούρη με ένα επιμέρους σερί 7-2, έριξαν τη διαφορά στο -10 (44-54) και αναθάρρησαν. Μετά το άμεσο time-out, το μυαλό των φιλοξενούμενων σαν να ξεκαθάρισε από την ομίχλη που κατοικούσε και με συνοπτικές διαδικασίες ανέκτησαν τον έλεγχο. Με τον Αντώνη Κόνιαρη σε καλή μέρα και με 5 συναπτούς πόντους, ανέβασαν το προβάδισμα σε… πανηγυρικά επίπεδα.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στην τελευταία περίοδο και η ΑΕΚ θριάμβευσε πλήρως επί ιταλικού εδάφους και στους πρώην πρωταθλητές του Europe Cup. Έτσι, έκανε «σεφτέ» στη διοργάνωση και ο ηλεκτρονικός πίνακας ανέδειξε το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84