overfm.gr | Euroleague | Βαλένθια – Μπασκόνια 86-81: Πήραν το «θρίλερ» και ελπίζουν οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 86-81 της Μπασκόνια και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η Βαλένθια αναδείχθηκε νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 86-81 της Μπασκόνια. Η ομάδα του Χαουμέ Πονσαρνάου με αυτή την νίκη διατηρεί ακόμα ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ελπίζοντας σε ήττα-ες της Ζενίτ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-8 με τρίποντο του Πολονάρα. Η Βαλένθια αντέδρασε και κατάφερε αρχικά να προσπεράσει στο σκορ με τον Κάλινιτς (11-10) αρχικά, και να χτίσει διαφορά 7 πόντων με τον Ντέρικ Ουίλιμας λίγο αργότερα (21-14). Οι Βάσκοι κατάφεραν και μείωσαν στο καλάθι με τον Χένρι (23-21) με τον Ουίλιαμς να διαμορφώνει το 25-21 του δεκαλέπτου.

H Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα την δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάει ξανά την διαφορά της στους 7 πόντους με τρίποντο του Σάστρε (33-26). Η Μπασκόνια ισορρόπησε στην συνέχεια και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Βιλντόζα (37-37). Οι Βάσκοι συνέχισαν να κυριαρχούν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγα στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-44 τρέχοντας επιμέρους σκορ 6-18 από το μείον 7.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο με τις άμυνες να κυριαρχούν εκατέρωθεν και τους Βάσκους να καταφέρνουν να πάνε την διαφορά τους στους 9 πόντους με τρίποντο του Γκεντράιτις (47-56). Η Βαλένθια ανέβασες στροφές στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 10-0 και να περάσει μπροστά με τρίποντο του Μαρίνκοβιτς (57-56), ο Πολονάρα απάντησε για τους Βάσκους (57-59), με τον Πρέπελιτς να μιλάει τελευταίος για το 60-59.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τις νυχτερίδες να παίρνουν βραχεία κεφαλή με βολές του Ντούμπλιεβιτς μετά από περίπου τρία λεπτά (65-65). Η Μπασκόνια κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους με τους Πολονάρα και Σεντεκέρσκις (68-71), με την Βαλένθια να απαντά με 4-0 σερί και τρίποντο του Μαρίνκοβιτς για το 72-71.

Ο Κάλινιτς με καλάθι και φάουλ στο τρανζίσιον κατάφερε μετά από πολύ ώρα να δώσει αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του (76-72), με τον Μαρίνκοβιτς να μειώνει με βολές. Ο Σεντεκέρσκις μείωσε και πάλι στον πόντο με εύστοχο τρίποντο, αλλά η Βαλένθια απάντησε με έμμεσο τρίποντο του Τόμπι (81-77). Η Βαλένθια πήγε μέχρι στο +6 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (83-77) με την Μπασκόνια να καταφέρνει να μειώσει στους τέσσερις (83-79).

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έκανε μεγάλο μπλοκ στον Πίτερς στο τρίποντο, κέρδισε το τζάμπολ από τον Χένρι και έκανε φάουλ στον Σεντεκέρσκις 10” πριν το τέλος αποτρέποντας το καλάθι. Οι Βάσκοι μείωσαν στο καλάθι με τις βολές, και ακολούθησε η «ρώσικη ρουλέτα» με τις «νυχτερίδες» να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 39-44, 60-59, 86-81