overfm.gr | La Liga | Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3: «Ζωντανή» η ομάδα της Βαρκελώνης στη διεκδίκηση του τίτλου [vid]

Η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Βαλένθια (2-3) και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 3-2 μέσα στην έδρα των «νυχτερίδων», με τον Λιονέλ Μέσι να είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Πλέον, η υπόθεση τίτλος θα κριθεί στον αγώνα ανάμεσα στους «μπλαουγκράνα» και την Ατλέτικο Μαδρίτης, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο «Καμπ Νόου».

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ κάποιες από τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με σημαντικότερες αυτές των Πέδρι και Αραούχο. Από την πλευρά της, η Βαλένθια είχε μια καλή στιγμή σε σουτ του Γκαγιά, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική, με τα γκολ να πέφτουν… βροχή. Στο 50′, ο Γκαμπριέλ Παουλίστα πήρε κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από κόρνερ, ανοίγοντας το σκορ για τις «νυχτερίδες».

Στο 55′, η Μπάρτσα κέρδισε πέναλτι, ο Μέσι το εκτέλεσε, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει, όμως στην εξέλιξη της φάσης νίκησε τον Σίλεσεν για το 1-1. Στο 63′, ο Ντε Γιονγκ έπιασε καρφωτή κεφαλιά από εξαιρετική θέση, με τον τερματοφύλακα της Βαλένθια να αποκρούει αρχικά, αλλά τον τον Γκριεζμάν να καιροφυλακτεί και με σουτ να γράφει το 1-2.

Στο 69′, ο Λιονέλ Μέσι με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-3, ενώ το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει στο 83′ με τον Σολέρ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Κορέια, Παουλίστα, Γκιγιαμόν (79′ Ολίβα), Λάτο (64′ Ντιακαμπί), Γκαγιά, Βας, Σολέρ, Ράτσιτς (79′ Γκαμεϊρό), Γκέδες, Γκόμες

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεστ (75′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (75′ Μορίμπα), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν