overfm.gr | Τένις | Τζόκοβιτς – Τσιτσιπάς 2-1: Κρίμα για τον συγκλονιστικό Τσιτσιπά [vid]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μεγάλο ματς κόντρα στον Τζόκοβιτς, αλλά ο Σέρβος πήρε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) από τον Νόβακ Τζόκοβιτς ύστερα από μία συναρπαστική αναμέτρηση. Ο Έλληνας τενίστας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από τον θρύλο του τένις και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά της Ρώμης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χθες, αλλά συνεχίστηκε σήμερα λόγω της κακοκαιρίας στη Ρώμη. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χθες είχε το μομέντουμ και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 6-4. Παράλληλα, στο δεύτερο σετ είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά κάνοντας break στον Σέρβο τενίστα.

Σήμερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε και πάλι συγκλονιστική παρουσία και ανάγκασε και τον Τζόκοβιτς να τον χειροκροτήσει. Ο Σέρβος τενίστας, όμως, στις λεπτομέρειες και του δεύτερου και του τρίτου σετ ήταν καλύτερος και με το ίδιο σκορ (7-5) τα κατέκτησε και πήρε τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση.