overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τζόκοβιτς από άλλο πλανήτη, νίκησε τον Ναδάλ μέσα στο… σπίτι του

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Roland Garros, καθώς νίκησε με 3-1 σετ τον Ράφα Ναδάλ στον ημιτελικό.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του νικώντας τον άρχοντα του Roland Garros, Ράφαελ Ναδάλ, και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, εκεί όπου τον περιμένει από το απόγευμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Ναδάλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 5-0 game στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-3. Στην συνέχεια ο αγώνας έγινε ένα απίστευτο ντέρμπι με τον Νόλε να βελτιώνει διαρκώς την απόδοση του και να φτάνει στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 6-3.

Το τρίτο και πιο ανταγωνιστικό σετ είχε διάρκεια 70 λεπτά, με τον Σέρβο τενίστα να καταφέρνει να το πάρει στο tie break. Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ο Ναδάλ θα κάνει την αντεπίθεση του μετά το αρχικό 2-0 στο τέταρτο σετ, ο Τζόκοβιτς φώναξε βροντερό παρών, εκμεταλλεύτηκε και την κούραση του Ισπανού, και πήρε 6 συνεχόμενα Game για να κάνει το 6-2 και να πάρει το σετ και το παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν μόλις η τρίτη ήττα του Ράφαελ Ναδάλ σε Roland Garros, όπως επίσης ότι Τζόκοβιτς και Τσιτσιπάς είχαν αναμετρηθεί και πέρσι στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-6, 6-3, 7-6(4), 6-2