overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ – Ζενίτ 77-67 – Γαντζώθηκε στα νύχια της αρκούδας

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλά στη «διαβαλοβδομάδα» της Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στη Ζενίτ. Τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 77-67.

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίστασης στη Ζενίτ. Οι Μοσχβίτες ήταν καταιγιστικοί από την αρχή. Μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τους Σενγκέλια και Κλάιμπερν σε πολύ καλή κατάσταση. Από την άλλη όσο και να προσπαθούσαν οι Λόυντ και Ποϋθρές, στα κρίσιμα σημεία, η Ζενίτ δεν είχε την ποιότητα να απαντήσει.

Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στο 77-67

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, είχαν ένα πλήρως ακίνδυνο βράδυ, κόντρα σε εκείνους του Τσάβι Πασκουάλ.

Συγκεκριμένα, η ΤΣΣΚΑ στα πρώτα λεπτά, ξεκίνησε με το εμφατικό 8-0. Στα πρώτα πέντε λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, το σκορ έφτασε στο 13-2. Έτσι κύλησε και όλη η πρώτη περίοδος.

Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με το «τιμητικό» για τη Ζενίτ 21-14, καθώς ο Λόυντ, ευστόχησε σε τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζενίτ προσπάθησε να αντιδράσει και μπήκε καλύτερα από την ΤΣΣΚΑ. Αρχικά, μείωσε σε 28-23, με τις προσπάθειες των Λόυντ και Κουζμίνσκας.

Η Ζενίτ, πλησίασε ακόμα περισσότερο, φέρνοντας το ματς στον πόντο με το σκορ να είναι στο 28-27.

Με το τέλος του ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ, προσπάθησε να ξεφύγει και πάλι, παίρνοντας μια μικρή διαφορά 5 πόντων.

Στο πρώτο ημίχρονο, από την ομάδα της Μόσχας, ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, ξεχώρισεο Λόυντ με 8 πόντους.

Σκορ δεύτερης περιόδου ήταν το 15-17, ενώ το ημίχρονο, τελείωσε με συνολικό σκορ 36-31.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνουη Ζενίτ προσπάθησε να μειώσει κι άλλο. Με τρίποντο του Κουλάγκιν, έφτασε το σκορ στο 38-34.

Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, ξέφυγαν και πάλι στους 8 πόντους. Με κάρφωμα του Σενγκέλια στον αιφνιδιασμό, το σκορ έγινε 46-38.

Στη συνέχεια, καθόλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η διαφορά των δυο ομάδων ήταν περί τους 6 πόντους. Ο Σενγκέλια διαμόρφωσε το 57-49, έχοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή, 30 πόντους.

Ο Γεωργιανός, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και κυριολεκτικά, φαινόταν ασταμάτητος.

Η τρίτη περίοδος, έληξε με συνολικό σκορ 59-52.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο

Στην τελική ευθεία του αγώνα η Ζενίτ δε μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Η ΤΣΣΚΑ, έχοντας έναν εκπληκτικό Σενγκέλια και καλή άμυνα δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Η διαφορά κυμαινόταν συνεχώς σε διψήφια επίπεδα.

Έτσι, το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 77-67.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ιτούδη, ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια, με 33 πόντους, ενώ ξεχώρισε και Κλάιμπερν με 16. Για την ομάδα του Πασκουάλ, πρώτος σκόρερ, ήταν ο Λόυντ, με 19 πόντους.

Ο Σενγκέλια με τους 33 πόντους που σκόραρε κόντρα στη Ζενίτ, έκανε ρεκόρ καριέρας  στην Ευρωλίγκα.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, πατώντας εδώ

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί στην Αγία Πετρούπολη την Μπάγερν Μονάχου (14/10 στις 20:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα περιμένει στη Μόσχα τον Ερυθρό Αστέρα (15/10 στις 20:00).