overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 88-70: «Καθάρισε» στην τέταρτη περίοδο

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα βρήκε σκούρα για τρεις περιόδους κόντρα στην Βιλερμπάν, ωστόσο ήταν καταιγιστική στο τέταρτο και πανηγύρισε την 23η νίκη της στην Ευρωλίγκα, με το τελικό 88-70.

Την 23η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 88-70 της Βιλερμπάν, στην προτελευταία υποχρέωση της (εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο ήταν καταιγιστική στο τέταρτο και με επιμέρους 30-10 «κλείδωσε» την νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα αλλά το παιχνίδι να μένει για πολλά λεπτά στην μια κατοχή. Ο Βόιτμαν με τρίποντο κατάφερε να δώσει αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (16-11), οι Γάλλοι μείωσαν με έμμεσο τρίποντο του Γουόλτον (16-15), με την ομάδα του Ιτούδη να κλείνει το δεκάλεπτο με βολές του Λούντμπεργκ (18-15).

H ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά με συνεχόμενους πόντους το Βόιτμαν και καλάθι του Στρέλνιεκς (30-27). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (42-28) με τους Γάλους να τρέχουν ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου μειώνοντας σε 42-36.

Η Βιλερμπάν μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μισό στην τρίτη περίοδο όπου η διαφορά έμενε στα ίδια επίπεδα για την ΤΣΣΚΑ ανέβασε την απόδοση της. Συγκεκριμένα, με ένα 8-0 σερί δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου κατάφερε όχι μόνο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά και να προηγηθεί για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του (56-58), με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 58-60.

Η ΤΣΣΚΑ άλλαξε άρδην την εικόνα της στην τέταρτη περίοδο και ήταν απόλυτος κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 30-10 κατάφερε όχι μόνο να πάρει την νίκη αλλά να δημιουργήσει και διαφορά 18 πόντων για το τελικό 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70.