overfm.gr | Διεθνή | Τσμόκι Μινσκ-Περιστέρι 87-85 [παρ.] – Έχασε μεγάλη ευκαιρία

Το Περιστέρι ηττήθηκε 87-85 στην παράταση του παιχνιδιού κόντρα Τσμόκι Μινσκ χάνοντας μεγάλη ευκαρία αφού γύρισε απο το -18.

Παραλίγο! Το Περιστέρι κατόρθωσε να επιστρέψει από το -18 στην τελευταία περίοδο, είχε την ευκαρία να κερδίσει όμως δεν τα κατάφερε. Στην κανονική περίοδο ο Κατσίβελης έχασε μία κρίσιμη βολή και στην παράταση ο Μακκρι έχασε το τελευταίο τρίποντο.

Άργησε να ξυπνήσει η Ελληνική ομάδα που στις τρεις πρώτες περιόδους είχε δεχθεί 70 πόντους. Καλύτερος για τους νικητές Ερνάντεζ (10π. 8ρ. 4ασ. 1κλ. 2τ.) αν και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλάρκ. Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Πέτεγουεϊ (20π.).

Πρώτο ημίχρονο:

Ιδανικά ξεκίνησε για το Περιστέρι η πρώτη περίδος. Δύο τρίποντα του Πέτεγουεϊ από ισάριθμες ασίστ του Μίλερ έστειλαν γρήγορα τη διαφορά στους +11 (13-2), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ την Τσμόκι Μίνσκ. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο έμπειρος Λίνος Χρυσικόπουλος (7π.).

Σε εκείνο το σημείο όμως η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη (5). Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Μινσκ που μείωσε αισθητά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 23-25.

Συνεχόμενα λάθη και φάουλ των δύο ομάδων χάλασαν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η Ελληνική ομάδα κατάφερνε να σκοράρει κυρίως από βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να παίζουν καλύτερα και μάλιστα με δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ του Απσόου πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (34-32 και 37-33). Ένα τελείως αχρείαστο φάουλ του Πέτεγουεϊ στην εκπνοή του ημιχρόνου σε σουτ τριών πόντων, έστειλε τον Γουόρνερ στις βολές και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (49-40).

Δεύτερο ημίχρονο:

Στο δεύτερο μέρος οι Λευκορώσοι εδραίωσαν ακόμα περισσότεροι την κυριαρχία τους. Το Περιστέρι αδυνατούσε να παίξει άμυνα καθ΄όλη τη διαρκεια του ματς και έτσι η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (68-50). Σε αυτή την τρίτη περίοδο ήταν πολύ καλοί οι Ερνάντεζ και Μπελιάνκου και το σκορ διαμορφώθηκε στο 70-56. 70 ολόκληροι πόντοι παθητικό για την άμυνα του Περιστερίου σε 3 δεκάλεπτα.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μανωλόπολου ξεκίνησαν εντυπωσιακά μπαίνοντας πάλι στο ματς μετά από ώρα. Έπαιξαν πολύ πιο σοβαρή και σκληρή άμυνα -πρώτη φορά στο παιχνίδι- και έτσι ξαφνικά ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 13-0 μειώνοντας στον πόντο (70-69).

Ένα καλάθι και φάουλ και του Πέτεγουεϊ έβαλε μπροστά τους Περιστεριώτες (75-76). Τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού αρχικα ο Κατσίβελης έκανε 1/2 βολές και ο Κλαρκ ευστόχησε σε λέι απ.

Παράταση:

Σε όλη την παράταση οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Μπλίζνιουκ έβαλε μπορστά την Τσμόκι με 20” να απομένουν και ο Μακκρι αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 87-85 και η Ελληνική ομάδα έχασε μια μεγάλη ευκαρία να κερδίσει.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 87-85 (παρ.) 77-77 (κ.δ)
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77κ.α., 87-85 παρ.
Διαιτητές: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε
ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Μπελιάνκου 13 (2), Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παράλιου, Τραστινέτσκι 7 (1), Ντόντου 2, Ερνάντεθ 10, Γιάνκοβιτς 8, Σταμπρούσκι, Άπσο 14, Γουόρνερ 11.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπράουν 14, Κατσίβελης 4 (1), ΜακΚρί 14, Πέτεγουεϊ 20 (3), Σαλούστρος 5, Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2), Μωραΐτης 4, Μορέιρα 5.