overfm.gr | Τένις | Τσιτσιπάς – Σίνερ 2-0: Προκρίθηκε στον τελικό της Βαρκελώνης ο Στέφανος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχει αντίπαλο στο χώμα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε το 9/9 (σ.σ. χωρίς να έχει χάσει καν σετ) στη χωμάτινη επιφάνεια, νικώντας άνετα και τον Γιάνικ Σίνερ με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της Βαρκελώνης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έβαλε πλώρη για το δεύτερο σερί τίτλο του (!), διαλύοντας σε 83 λεπτά τον 20χρονο ταλαντούχο Ιταλό, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντισταθεί στα τρομερά χτυπήματα του Στέφανου. Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ράφα Ναδάλ – Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος έχει κατακτήσει τον τίτλο την περασμένη εβδομάδα στο Μόντε Κάρλο, παραμένει φέτος αήττητος στο χώμα και δεν έχει χάσει ούτε σετ (17-0). Με τη νίκη του επί του Σίνερ, μάλιστα, έφτασε τις 26 για τη φετινή σεζόν, πιάνοντας τον Αντρέι Ρούμπλεφ στην κορυφή της σχετικής λίστας!

Ο Τσιτσιπάς δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες ούτε κόντρα στον Ιταλό. Παρότι ζορίστηκε ελάχιστα σε μερικά σημεία, κράτησε το σερβίς του και δεν δέχθηκε πάλι ούτε ένα μπρέικ. Αντίθετα, έσπασε το σερβίς του Σίνερ τις κρίσιμες στιγμές κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Να σημειωθεί ότι αυτός θα είναι ο 15ος τελικός καριέρας (6-8) και θα έχει την ευκαιρία να σηκώσει για πρώτη φορά τίτλο στην κατηγορία ATP 500.