overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τσιτσιπάς – Ο Σίνερ αντίπαλός τους για την πρόκριση στους «4»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ στους «8» του Rome Masters.

Ο Ιταλός, Γιάνικ Σίνερ (νο13 στον κόσμο), θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στους «8» του Internazionali BNL D’Italia.

Ο 20χρονος τενίστας νίκησε «καθαρά» τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 2-0 σετ. Έτσι, «σφράγισε» την πρόκριση στους προημιτελικούς, όπου την Παρασκευή θ΄ αντιμετωπίσει τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Σίνερ πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη με τον Σέρβο, από την οποία ο Ιταλός βγήκε νικητής στο τάι μπρέικ με 7-6 (6), μετά από μία ώρα και 42 λεπτά αγώνα.

Τσιτσιπάς και Σίνερ θα βρεθούν αντιμέτωποι για 5η φορά στο tour και 3η στο Masters της Ρώμης, όπου ο δεύτερος θα έχει στο πλευρό του το κοινό του “Foro Italico”, γεγονός που θα του δώσει μία επιπλέον ώθηση για να βρεθεί στην τετράδα.

Προς το παρόν ο Τσιτσιπάς έχει το προβάδισμα με 3-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσει. Ο Σίνερ πάλι βγήκε νικητής στην Ρώμη το 2020 , όταν είχε αποκλείσει τον Έλληνα τενίστα στον 2ο γύρο της διοργάνωσης. Στο ίδιο τουρνουά, ένα χρόνο νωρίτερα ο 23χρονος πρωταθλητής είχε αναδειχθεί νικητής.

Μέσα στο 2022 έχουν «διασταυρώσει τα ξίφη τους» στους «8» του Australian Open. Σε αυτό το τουρνουά ο Τσιτσιπάς είχε «καθαρίσει» με 2-0 το ματς με τον αυριανό του αντίπαλο.