overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τσιτσιπάς – Ανατροπή ξανά και… οκτάδα στο Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε τα ξημερώματα 2-1 (6-7, 7-6, 6-2) σετ του Άλεξ Ντε Μινόρ και προκρίθηκε στα προημιτελικά Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ακόμα μία ανατροπή στο Indian Wells, νίκησε 2-1 σετ τον Ντε Μινόρ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας αφού έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε πρώτα να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να πάρει τη νίκη. Ο αγώνας δεν «κυλούσε» καλά για το νούμερο 3 του κόσμου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι ότι το ποσοστό του στο πρώτο σερβίς  στα δύο πρώτα σετ, βρισκόταν στο 56%. Επίσης, στο ίδιο διάστημα είχε μόλις έναν άσο, ενώ στο τρίτο και τελευταίο σετ είχε 6!

Πρώτο σετ – ήττα στο tie break

Ο Τσιτσιπάς, άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα, καθώς πήρε το πρώτο γκέιμ, χωρίς να χάσει πόντο. Λίγο αργότερα ήρθε το μπρέικ για τον Έλληνα τενίστα, ωστόσο ο Αυστραλός απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Στη συνέχεια οι δύο αθλητές «κράτησαν» το σερβίς τους και το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο tie break. Ο Ντε Μινόρ ήταν καταιγιστικός, προηγήθηκε 5-0 και από εκεί και έπειτα ήταν σχεδόν αδύνατο για τον Τσιτσιπά να επιστρέψει στο σετ. Αυτό τελικά κατέληξε στο νούμερο 27 της παγκόσμιας κατάταξης.

Δεύτερο σετ – ισοφάριση

Το επόμενο σετ άρχισε περίπου όπως το πρώτο. Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο γκέιμ, «σπάζοντας» μάλιστα το σερβίς του αντιπάλου του. Ο Αυστραλός απάντησε ξανά, κάνοντας και αυτός μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου. Η «μονομαχία» του σετ εξελισσόταν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο όπως αυτή του προηγούμενου. Μέχρι που το σκορ έφτασε στο 5-5. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε το τρίτο του μπρέικ στο ματς. Το μόνο που ήθελε μετά ήταν να κρατήσει το σέρβις του, προκειμένου να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Ο Αυστραλός όμως, απάντησε ξανά με μπρέικ και οδήγησε και το δεύτερο σετ στο tie break. Αυτή τη φορά ωστόσο ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος και πήρε το tie break με 7-3.

Τρίτο σετ – καταιγισμός και οκτάδα

Στο κρισιμότερο σετ του αγώνα ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-1 και σε αυτό το σημείο, ο Έλληνας τενίστας έκανε το μπρέικ. Ο Στέφανος δεν άφησε περιθώρια στον Ντε Μινόρ. Προηγήθηκε με 5-2 και έκλεισε το ματς με ακόμα ένα μπρέικ, φτάνοντας στη νίκη και στην πρόκριση.

Στα προημιτελιξκά τον περιμένει ο Μπασιλασβίλι, νούμερο 36 της παγκόσμιας κατάταξης.