overfm.gr | Euro 2021 | Τσεχία – Δανία 1-2: Πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά η Δανία [vid]

Η Δανία επικράτησε της Τσεχίας με σκορ 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2020. Σκόρερ των νικητών οι Ντιλέινι και Ντόλμπεργκ, ενώ για τους Τσέχους μείωσε ο Σικ.

Έχουν περάσει 29 χρόνια από το Euro του 1992, όταν η Δανία είχε κάνει το θαύμα και από τις… παραλίες, βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης.

Οι Δανοί απέχουν ένα βήμα πριν τον τελικό του Euro 2020, αφού επιβλήθηκαν με σκορ 2-1 των Τσέχων και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό που θα διεξαχθεί στο «Γουέμπλεϊ», από το ζευγάρι Ουκρανία – Αγγλία, οι οποίοι κοντράρονται στις 22.00 στη Ρώμη.

Οι ποδοσφαιριστές του Φράνκο Φόντα αιφνιδίασαν την Τσεχία, προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ σκόραραν και τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Το μομέντουμ των Δανών είναι κάτι παραπάνω από ιδανικό, με την ομάδα να έχει συσπειρωθεί έπειτα από την κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν στο γήπεδο και να οδεύει προς μια ακόμα μεγάλη έκπληξη σε Euro. Οι ποδοσφαιριστές του Φόντα θα ταξιδέψουν στο Γουέμπλεϊ και εκεί όποιος και να είναι ο αντίπαλός τους, θα έχουν μπροστά τους 90 λεπτό ώστε να ξαναζήσουν ημέρες… ’92!

Τα Highlights

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Δανία πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν έπειτα από κόρνερ ο Ντιλέινι έκανε μια δυνατή  κεφαλιά, με την μπάλα να καρφώνεται στο βάθος της εστίας του Βάσλικ για το 1-0. Κάπως έτσι η Δανία έβαλε βάσεις νίκης στην αναμέτρηση, από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.
Όπως είναι λογικό το συγκεκριμένο γεγονός αναμένεται να δώσει φτερά στα πόδια των Δανών, οι οποίοι βλέπουν το… όνειρο για ημιτελικούς πιο ορατό από ποτέ. Η Δανία ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορούσε με μεγαλύτερη ευχέρεια την μπάλα και κάπως έτσι κατάφερε να φτάσει στο 2-0. Συγκεκριμένα  στο 42ο λεπτό, ο Μέλε έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα με τον Ντόλμπεργκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Βέβαια αξίζει να σημειωθεί πως το μισό γκολ ανήκει στον Μέλε για την τρομερή σέντρα που έβγαλε με εξωτερικό φάλτσο. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος με τη Δανία να δείχνει πιο καλή από την αντίπαλο της. Ωστόσο η Τσεχία στο Β ημίχρονο κατέβηκε με σκοπό να επιτεθεί και να σκοράρει κάποιο γρήγορο γκολ το οποίο θα την έβαζε ξανά μέσα στο παιχνίδι.

Κάτι που εν τέλει το κατάφερε, αφού ο Σικ μείωσε στο 49ο λεπτό, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η Δανία έπαιξε με μυαλό και δυναμική και εν τέλει μπόρεσε να κρατήσει το 2-1 υπέρ της και να πάρει τη νίκη, που την φέρνει στα ημιτελικά του Euro.

Τσεχία: Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσέλουστκα (65′ Μπράμπετς), Κάλας, Μπόριλ, Χόλες (46′ Γιάνκτο), Σούτσεκ, Μάσοπουστ (46′ Κρμέντσικ), Μπάρακ, Σέβτσικ (80′ Ντάριντα), Σικ (79′ Βίντρα)

Δανία: Σμάιχελ, Κρίστενσεν (81′ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Στρίγκερ Λάρσεν (71′ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (81′ Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (59′ Πόουλσεν), Ντάμσγκααρντ (60′ Νέργκαρντ)