overfm.gr | Champions League | Τσέλσι – Ρεάλ Μαδρίτης 2-0: Οι «μπλε» υπέταξαν τη «Βασίλισσα» και πάνε σε αγγλικό «εμφύλιο» για την κούπα [vids]

Η Τσέλσι ήταν καταιγιστική, κέρδισε 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και βρίσκει στον τελικό τη Μάντσεστερ Σίτι, με φόντο την κατάκτηση του Champions League.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες που σταμάτησαν στον Κουρτουά, αρχικά σε σουτ του Ρίντιγκερ και εν συνεχεία σε γύρισμα του Μάουντ, που ο Βέλγος κίπερ έδιωξε πριν δημιουργηθεί περαιτέρω απειλή.

Στο 26’, ήταν σειρά της Ρεάλ Μαδρίτης να απαντήσει με φαλτσαριστό σουτ του Μπενζεμά που έδιωξε σε κόρνερ με εντυπωσιακό τρόπο ο Μεντί, κρατώντας το 0-0.

Στο 28’, ο Βέρνερ έκανε το 1-2 με τον Καντέ, ο Γάλλος έδωσε στον Χάβερτς που κρέμασε τον Κουρτουά, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Βέρνερ στην επαναφορά πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας σε κενή εστία το 1-0.

Στο 35’, ο Μεντί δήλωσε και πάλι «παρών», λέγοντας εκ νέου «όχι» στον Μπενζεμά, σε κεφαλιά που επιχείρησε, διατηρώντας το προβάδισμα των Λονδρέζων, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι ήταν καταιγιστική, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Αρχικά, ο Χάβερτς σε κεφαλιά που επιχείρησε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ο Μάουντ σε τετ α τετ που είχε με τον Κουρτουά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στη συνέχεια πάλι ο Χάβερτς έχασε πολύ καλή ευκαιρία, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα της Ρεάλ.

Στο 85′, η Τσέλσι έκανε το κλέψιμο, ο Καντέ έβγαλε δεξιά στον Πούλισικ, αυτός απέναντι στον Κουρτουά έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Μάουντ, ο οποίος έγραψε το 2-0 σε κενή εστία, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση της ομάδας του, στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (88′ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ (88′ Ζιγές), Χάβερτς (90+4′ Ζιρού), Βέρνερ (67′ Πούλισικ)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο, Ράμος, Μεντί (63′ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Καζεμίρο (76′ Ροντρίγκο), Αζάρ (89′ Ντίαθ), Μπενζεμά, Βινίσιους (63′ Ασένσιο)