overfm.gr | Champions League | Τσέλσι – Πόρτο 0-1: Νίκη για τους «Δράκους», πρόκριση για τους Λονδρέζους [vid]

Η Τσέλσι παρά την ήττα της με 0-1 από την Πόρτο, πέρασε στα ημιτελικά του Champions League και περιμένει το νικητή από το ζευγάρι Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ.

Η Τσέλσι απέκλεισε την Πόρτο στα προημιτελικά της διοργάνωσης, παρά την ήττα με 0-1 στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα (2-0 ύπερ των Άγγλων το πρώτο παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο) και πλέον περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ρεάλ – Λίβερπουλ, με κρυφό όνειρο τον τελικό του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τελική στην εστία για τις δύο ομάδες και μόνο σε δύο περιπτώσεις ο Χεσούς Κορόνα απείλησε, την πρώτη ύστερα από πάσα που πήρε από τον… τερματοφύλακα της Τσέλσι και τη δεύτερη με σουτ που πέρασε πολύ άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μεχντί Ταρεμί μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε και την πρώτη τελική στην εστία του αγώνα, αλλά η κεφαλιά του στο 63′ αντιμετωπίστηκε εύκολα από τον Μεντί. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η Τσέλσι έμοιαζε ικανοποιημένη με το να αμύνεται μαζικά, μιας που είχε ήδη σκορ πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα.

Το παιχνίδι κυλούσε με τη λευκή ισοπαλία να παραμένει, όμως λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ένα πανέμορφο γκολ με «ψαλιδάκι» του Ταρεμί έδινε το προβάδισμα στη πορτογαλική ομάδα (0-1), όχι όμως και την πρόκριση.

Δείτε τα highlights του αγώνα Τσέλσι – Πόρτο 0-1:

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ, Χάβερτς (90+2′ Ζιρού), Μάουντ (86′ Ζιγές)

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά (75′ Νανού), Μπεμπά, Πέπε, Ζάιντου, Ολιβέιρα (84′ Βιέιρα), Γκρούγιτς (63′ Γκρούγιτς), Ουρίμπε, Κορόνα (75′ Ντίας), Μαρεγκά (75′ Εβανίλσον), Οτάβιο