overfm.gr | Διεθνή | Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Οι Λονδρέζοι «ξέραναν» τους… ανίκητους «πολίτες» και πέρασαν στον τελικό του FA Cup [vid]

Η Τσέλσι φανέρωσε τις αδυναμίες της Μάντσεστερ Σίτι και ήταν εκείνη που πήρε το εισιτήριο του τελικού, του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί φέτος να δείχνει… αχτύπητη, παρ’ όλα αυτά η Τσέλσι κατάφερε να την κερδίσει με 1-0 και να προκριθεί εκείνη στον τελικό του Γουέμπλεϊ στις 15 Μαΐου, οπού θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαριού Λέστερ – Σαουθάμπτον.

Η Τσέλσι φάνηκε να το ήθελε πιο πολύ και μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 6′, αλλά το γκολ του Ζίγιεχ ακυρώθηκε σωστά, μιας και ο Βέρνερ που έδωσε την ασίστ ήταν οφσάιντ. Η κατοχή έφτασε να είναι στο  65% υπέρ των Λονδρέζων, αλλά αυτό δεν μεταφράστηκε σε κάποιο γκολ.

Στο 19′, οι «μπλε» είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά ο Τσίλγουελ έκανε κάκιστο τελείωμα, με τη Μάντσεστερ να αντιδράει μετά το 35′, όμως η κεφαλιά του Φερναντίνιο πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μάντσεστερ στάθηκε άτυχη, καθώς είδε τον Ντε Μπρόινε να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το γήπεδο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η Τσέλσι προηγήθηκε στο σκορ, καθώς στο 55′ ο Ζίγιεχ με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0. Οι Λονδρέζοι μετά το γκολ πήραν θάρρος και ο Ζίγιεχ είχε στη συνέχεια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για να σκοράρει και πάλι στο τετ α τετ με τον Στέφεν.

Μετά το 65′, η Σίτι ανέβασε στροφές και στο 84′ ο Στέρλινγκ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αστόχησε, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης και τη μεγάλη πρόκριση να πηγαίνει στην ομάδα του Λονδίνου.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Τσέλσι: Κέπα, Σίλβα (88′ Ζουμά), Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Ζίγιεχ (79′ Εμερσον), Μάουντ (70′ Πούλισικ), Βέρνετ (79′ Χάβερτς)

Μαν. Σίτι: Στέφεν, Κανσέλο, Μεντί, Λαπόρτ, Ντίας, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε (48′ Φόντεν), Ρόδρι, Στέρλινγκ, Ζεσούς, Τόρες (64′ Γκουντογκάν)