overfm.gr | Basketball Champions League | Τρομερός ΠΑΟΚ διέσυρε την Σάσαρι

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ διέσυρε την Σάσαρι με 86-66 στην Πυλαία για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ένας ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση συνέτριψε την Σάσαρι με 86-66 στην Πυλαία και πήρε την πρώτη του νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν οΤζέιλεν Ράιλι με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Ουσμάνε Ντιόπ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ορεξάτοι μπήκαν στο ματς οι «ασπρόμαυροι» και προηγήθηκαν 12-5 και ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους και ο Τσιακάς με καλάθι στην εκπνοή έγραψε το 18-14 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα κρατούσε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή και προηγήθηκε με 27-23. Όμως κάπου εδώ άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών και με σερί 12-0 προηγήθηκε με 27-35. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» τα είχε χαμένα και προσπάθησε να ρίξει όσο το δυνατόν την διαφορά και εν τέλη πήγε στα αποδυτήρια με -8 (35-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ και με σερί 16-2, το 47-50 έγινε 63-51 σε ένα ξεσπασμα των γηπεδούχων . Η τελευταία περίοδος συνέχισε να κινείται στα μέτρα τους και με άνεση πήραν το πρώτο ροζ φύλλο του αγώνα με 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68