overfm.gr | Basketball Champions League | Τρεβίζο – Λαύριο 87-72 – Δεν άντεξε στην Ιταλία

Η Τρεβίζο κατάφερε να κάνει το 1-0 στη σειρά των Play – in του BCL, καθώς έπειτα από ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο νίκησε με 87-72.

Η Τρεβίζο με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να επικρατήσει του Λαυρίου με 87-72 και έκανε το 1-0 στις νίκες. Η ιταλική ομάδα κατάφερε να πάρει μεγάλης σημασίας νίκη και θα έρθει στην Ελλάδα προκειμένου να καθαρίσει την πρόκριση. Από την άλλη η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, θα πρέπει να προετοιμαστεί προκειμένου να μπορέσει να φέρει τη σειρά στα ίσα, κάνοντας το 1-1 στα play-in του BCL.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Σιμς με 22 πόντους. Ακολούθησαν οι Ντίμσα και Ρουσέλ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη το Λαύριο είχε σε καλή μέρα τους Σάντερ και Σμιθ που πέτυχαν από 17 πόντους έκαστος.

Η Τρεβίζο άντεξε και νίκησε

Η Τρεβίζο ξεκίνησε το ματς προηγούμενη με 5-2. Το Λαύριο από την άλλη κατάφερε να αντιδράσει και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-8, έπειτα από λέι απ του Γερομιχαλού. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να κρατούν τη διαφορά στους 4 πόντους. Έτσι, με το σκορ να βρίσκεται στο 18-14 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 9-2. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-20 υπέρ των Ιταλών.

Στη συνέχεια, οι οικοδεσπότες κατάφεραν με όπλο την άμυνα τους να προηγούνται σταθερά με μικρές διαφορές. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Τρεβίζο να είναι μπροστά στο σκορ με 44-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο μπήκε αποφασισμένο να κάνει το μεγάλο διπλό. Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα κατάφερνε να βρίσκει λύσεις, προκειμένου να μη χάσει την πρωτοπορία στο σκορ. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 63-57.

Η Τρεβίζο θέλησε να καθαρίσει την υπόθεση του ροζ φύλλου αγώνα. Έτσι, ο Ρουσέλ έγραψε με λέι απ το 72-61. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Το Λαύριο δε μπορούσε να απειλήσει στην τελική ευθεία του αγώνα. Αυτό είχε ως συνέπεια να υποστεί την  ήττα με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

Τα στατιστικά του αγώνα:

Τρεβίζο (Μενέτι): Ακέλε 2, Μπορτολάνι 10 (2), Χίλο 4, Φάτζαν, Ίμπρο 8 (1), Κασαρίν, Ντίμσα 19 (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζόουνς 4, Ράσελ 18 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιμς 22 (8/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι

Λαύριο (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12 (2/2 δίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πηλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Αμίνου 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάντερς 17 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σμιθ 17 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουίλιαμς 12 (4)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρεβίζο: 20/37 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 11/17 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/31 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη