overfm.gr | Euro 2021 | Τουρκία – Ιταλία 0-3: Πάρτι με τριάρα για τους Ιταλούς στην πρεμιέρα

H Σκουάντρα Ατζούρα χάρη στα γκολ των Ιμόμπιλε, Ινσίνιε και το αυτογκόλ του Ντεμιράλ πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Τουρκία και ξεκίνησε με το δεξί την διοργάνωση.

Ξεκίνημα με το δεξί για την Ιταλία. Η Σκουάντρα Ατζούρα αν και ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Τουρκία, χάρη στα τέρματα των Ιμόμπιλε, Ινσίνιε και το αυτογκολ του Ντεμιράλ.

Η Ιταλία ξεκίνησε το ματς πιο δυνατά, με την Σκουάντρα Ατζούρα η οποία έπαιζε μπροστά στο κοινό της, να θέλει να κυριαρχήσει το παιχνίδι. Από την πλευρά της η Τουρκία με ένα σύστημα 4-1-4-1 με κοντά τις γραμμές της θέλησε να δώσει τη μπάλα και τον χώρο στους Ιταλούς και να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση.

Ο πιο επικίνδυνος παίκτης στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ο Μπεράρντι. Ο εξτρέμ της Σασουόλο έπαιρνε συνεχώς επιθέσεις, ωστόσο οι προσπάθειες του δεν βρήκαν θετικό αντίκτυπο. Αυτό φυσικά γινόταν καθώς οι αμυντικοί της Τουρκίας αμυνόντουσαν σε χαμηλά μέτρα στο γήπεδο, έχοντας «οχυρώσει» ένα φρούριο μπροστά από το τέρμα τους.

Η μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι έφτασε στο 22ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Ινσίνιε ο Κιελίνι έπιασε μια εντυπωσιακή κεφαλιά με τον Τσακίρ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην συνέχεια το δεύτερο κόρνερ από τον ίδιο παίκτη ήταν πάλι πολύ καλά χτυπημένο, ωστόσο ο ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους ήταν εκτεθειμένος.

Όσο περνούσε η ώρα η Ιταλία γινόταν ολοένα και πιο επιθετική, με τους Μπεράρντι και Ινσίνιε που ήταν οι ακραίοι επιθετικοί της ομάδας του Μαντσίνι να έρχονται πιο κοντά στον άξονα και από την πλευρά τους οι Φλορέντσι και Σπινατσόλα που είχαν ρόλο πλάγιων μπακ να ανεβαίνουν ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να μπορέσουν να δημιουργήσουν από το πλάι.

Γενικότερα η εικόνα του πρώτου μέρους ήταν ένας μονόλογος της Ιταλίας, η οποία είχε τη μπάλα στα πόδια της, όπως και την κατοχή, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει και να βρει χώρο στην πολυπρόσωπη άμυνα των Τούρκων, οι οποίοι είχαν περιοριστεί σε ένα αμυντικό παιχνίδι, χωρίς να μπορούν να περάσουν ούτε την μεσαία γραμμή.

Με αυτόν τον τρόπο τα πρώτα 45 λεπτά έληξαν χωρίς μεγάλες στιγμές και πολλά για να μείνουν στην μνήμη των θεατών. Ότι δεν έγινε στο πρώτο μέρος έγινε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου. Συγκεκριμένα σε μια φάση διαρκείας στην οποία οι Ιταλοί αναπτύχθηκαν με ωραίο τρόπο, ο Μπεράρντι πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο σέντραρε εκεί που ο Ντεμιράλ άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Με αυτόν τον τρόπο η Σκουάντρα Ατζούρα μπήκε μπροστά στο σκορ, με ένα… περίεργο τρόπο. Παρόλα αυτά και παρά το γεγονός πως το σκορ ήταν υπέρ της, η Ιταλία δεν σταμάτησε να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας. Και αυτό γιατί στο 64ο λεπτό, ο Μπεράρντι πάλι έκανε μια όμορφη κίνηση, με τον αρχηγό της Σασουόλο να βγάζει μια έξοχη μπαλιά στον Σπινατσόλα ο οποίος είχε πατήσει περιοχή, με το σουτ του να αποκρούεται από τον Τσακίρ, ωστόσο στο ριμπάουντ ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε το 2-0.

Αυτό το 2-0 ήταν ένα δίκαιο σκορ για τους Ιταλούς, οι οποίοι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτεροι από τους Τούρκους, με τους παίκτες του Μαντσίνι μάλιστα να παίζουν και πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο. Κάπως έτσι ήρθε και το 3-0 για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα.

Συγκεκριμένα από ένα λάθος γύρισμα του τερματοφύλακα των Τούρκων, οι Ιταλοί έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισε στα δίχτυα τους ο Λορέντσο Ινσίνιε με ένα εντυπωσιακό πλασέ. Κάπως έτσι το παιχνίδι τελείωσε με την Ιταλία να πάιρνει μια εμφατική και συνάμα άνετη νίκξ με 3-0 σκορ απέναντι στην Τουρκία.