overfm.gr | Βόλεϊ | Τουρκία-Ελλάδα 3-0: Φιλική ήττα για την «γαλανόλευκη»

Με το αριστερό μπήκε στην προετοιμασία της η Ελλάδα στο βόλεϊ των γυναικών αφού ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τουρκία.

Με ήττα ξεκίνησε τη σειρά των φιλικών αγώνων με τη Μεσογειακή ομάδα της Τουρκίας στην Σμύρνη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Μαρτσέλο Αμποντάντζα στον πάγκο της γαλανόλευκης, ο Ιταλός τεχνικός έχοντας σημαντικές απουσίες έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεση του βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα, μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων.
Στο πρώτο σετ αρχικά υπήρχε ισορροπια (6-4), ωστόσο το 12-11 έγινε 17-12 για την Τουρκία χωρίς να μπορέσουμε να απειλήσουμε με την ανατροπή.
Στο δεύτερο σετ οι Τουρκάλες προηγήθηκαν γρήγορα με 4-0 και 9-4, με την εθνική να μειώνει σε 11-8, εκεί όμως η πίεση των αντιπάλων στο σερβίς έφερε το σκορ στο 16-8 για να έρθει σχετικά εύκολα το 2-0 με 25-15.
Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ (ξεκίνησε η Κλέπκου αντί της Σπανού) με την εθνική να ανατρέπει το εις βάρος της 10-6 και 17-14 ισοφαρίζοντας σε 17-17. Κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το σκορ στο 10-17 με την Ελλάδα να πλησιάζει στον πόντο (20-19) και να απειλεί μέχρι το 23-22 που έγινε 25-22.
Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-22
Τουρκία: Ουνάλ 6 (1/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ακιόλ 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ,), Γιουζγκέντς 13 (10/21 επ., 3 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (7/`4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσεμπετσίογλου 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-13% άριστες), Ερκέκ 7 (7/15 επ.) / Σονσιρμά (λ, 30% υπ.-10% άριστες), Ακιαλντίζ, Γκιουλούμπεϊ 1 (1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Αμποντάντζα): Τερζόγλου 5 (3/5 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντινίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ,. 33% υπ.-10% άριστες), Κυπαρίσση 9 (8/23 επ., 1 άσσο, 59% υπ.-47% άριστες), Τσιτσιγιάννη 7 (6/20 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου Μ. (λ, 36% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/4 επ.), Κλέπκου 3 (1/13 επ., 2 άσσοι, 22% υπ.-22% άριστες), Γενιτσαρίδη, Τοντάι, Ξανθοπούλου Π.)
*Μετά το τέλος του τρίτου σετ ακολούθησαν δύο σετ προπονητικού χαρακτήρα όπου χρησιμοποιήθηκαν και οι Ηλιοπούλου, Αλεξάκου, Μανιατογιάννη (η μοναδική αθλήτρια που δεν αγωνίστηκε ήταν η Ανδρομάχη Τσιόγκα καθώς στην πρωινή προπόνηση χτύπησε στο δάκτυλο της και κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί).