Τον «καθάρισε» εδώ ο Γερμανός! | overfm.gr

overfm.gr | Βερβελές | Τον «καθάρισε» εδώ ο Γερμανός!

Μια φάση «κλείδωσε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του EuropaLeague. Γράφει ο Διονύσης Βερβελές.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Αγγλία. Η αποστολή του μόνο εύκολη δεν ήταν. Θα ήταν θαύμα αν το έκανε και αυτό. Το τελικό 0-1 με σκόρερ τον Ελ Αραμπί πάντως, κάτι έδειξε. Πως είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους, ο Ολυμπιακός έχει αλλάξει για τα καλά στην Ευρώπη. Με συγχωρείτε, αλλά δύο διπλά μέσα στο «Emirates», δεν είναι εύκολο να κάνεις, μέσα σε ένα χρόνο συν… κάτι ημέρες. Και πέρσι, επειδή στο πρώτο ματς το σκορ είχε έρθει 0-1, ήρθε η πρόκριση στην παράταση. Και τώρα, αν δεν λύγιζαν τα προβλήματα τον Ολυμπιακό και ο Γερμανός διαιτητής στον πρώτο αγώνα, θα μπορούσαν πολλά να είναι διαφορετικά!

Ο Ολυμπιακός κράτησε δύο συνεχόμενες χρονιές την Άρσεναλ χωρίς γκολ. Πέρσι το πέτυχε στην παράταση. Σε δύο ενενηντάλεπτα, η Άρσεναλ των τόσων αστεριών, δεν βρήκε γκολ απέναντι στον Ολυμπιακό. Πέρσι με Μπα και Σισέ στόπερ, φέτος με Μπα, Σωκράτη και Χολέμπας!

Προφανώς και φάνηκαν πολλά. Αυτή τη φορά ο Μαρτίνς είχε τον Μπα, είχε χρόνο να προετοιμάσει καλύτερα το ματς. Και πήγε μια χαρά. Και το πλάνο και η εφαρμογή του. Ο Πορτογάλος τεχνικός μπορεί να μην είχε τον Σεμέδο, τον Χασάν, τον Βαλμπουενά, να είχε ανέτοιμο στον πάγκο τον Βρουσάι, ωστόσο πήρε το καλύτερο που μπορούσε από τους ποδοσφαιριστές του.

Το κρίμα, σαφέστατα και υπάρχει στα χείλη των φίλων του Ολυμπιακού. Και έτσι είναι. Γιατί ο Ολυμπιακός πάει και κερδίζει μέσα στο Λονδίνο! Ξανά, το κάνει. Με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Ελ Αραμπί, που πέρσι «εκτέλεσε» στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Το 1-3 του πρώτου ματς, έκρινε το εισιτήριο της πρόκρισης. Και βάζοντας σε σούμα τη σειρά, διαπιστώνεις ότι ήταν λίγο… απ’ όλα. Το απρόοπτο με τον Μπα που έκανε προθέρμανση αλλά δεν κατάφερε να αγωνιστεί. Η μετάθεση του Εμβιλά από τα χαφ στο κέντρο της άμυνας. Δεν μπόρεσε ο Μαρτίνς να δουλέψει ένα συγκεκριμένο σχήμα για ημέρες. Και μέσα σε όλα αυτά, είχαμε και τον… κόρακα. Τον Γερμανό Ζίμπερτ που «καθάρισε» με τον μη καταλογισμό φάουλ του Γκάμπριελ στον Εμβιλά. Έγινε το 1-2 στο 80’ κι αυτή ήταν η στιγμή που έκρινε την πρόκριση στα προημιτελικά. Τον… σκότωσε εκεί τον Ολυμπιακό ο Γερμανός διαιτητής και δεν του άξιζε και με την εικόνα που είχε στην Αγγλία. Και ο Ισπανός που στάθηκε καλά στο “Emirates”, στο 80’ έπαθε… Ζίμπερτ. Εύκολη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπα, αλλαγή σε αράουτ, λες και αγχώθηκε. Δύο γκολ έψαχνε ο Ολυμπιακός, όχι ένα…