overfm.gr | Super League 1 | Τον καθ-Άρης-ε από το πρώτο ημίχρονο

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Βόλος επί του Άρη με 2-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο και μάλιστα τα δυο γκολ του ματς να σημειώνονται στο πρώτο μέρος.

Σημαντική νίκη σημείωσε ο Βόλος επί του Άρη κερδίζοντας τον με 2-0 μέσα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με την θεσσαλική ομάδα να καθαρίζει το παιχνιδι από το πρώτο ημίχρονο. Δεν κόστισε η αποβολή του Άλχο στην επανάληψη. Με αυτή την νίκη οι «Βολιώτες» ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό έχοντας 11 βαθμούς , ενώ οι «κιτρινόμαυροι» με αυτή την ήττα τους έπεσαν στην πέμπτη θέση με 10.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με μεγάλες φάσεις εκατέρωθεν. Μόλις στο πέμπτο λεπτό η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν για τους φιλοξενουμένους όταν ο Νταμπό δεν βρήκε την μπάλα καλά για να εκτελέσει και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντέλετιτς βάζει καίριο τάκλιν σε σουτ του Εμπακατά. Έξι λεπτά αργότερα ο Ιτούρμπε σέντραρε, ο Ουές έκανε κακό διώξιμο και ο Ντιόπ σούταρε άστοχα. Η απάντηση των «Θεσσαλών» ήρθε στο 13′ με τον Ντέλετιτς να κανει την σέντρα από τα αριστερά και μόνος του ο Οζέγκοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ενώ κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο 26′ μάλιστα οι «Βολιώτες» ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Οζέγκοβιτς να σουτάρει και τον Κουέστα να αποκρούει, αλλά ο Ντέλετιτς πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων του Βόλου για το 1-0 η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Οζέγκοβιτς από τον Ντιόπ και ο  Μπαριέντος το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-0. Στην συνέχεια μεχρι την λήξη του ημιχρόνου κυριάρχησε το κατς και η ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ ακυρώθηκε γκολ μέσω VAR με τον Μεθκίδα αφού στο ξεκινημα της φάσης ηταν οφσάιντ ο Οζέγκοβιτς. Και αφου δεν έγινε το 3-0 ο Βόλος έμεινε και με δεκα παίκτες λόγω αποβολής του Άλχο με απευθείας κόκκινη κάρτα ο οποίος ανέτρεψε τον Ιτούρμπε ενώ έβγαινε μόνος του για γκολ. Ως γνωστόν ο Άρης βγήκε μπροστα με σκοπό να σκοράρει γρήγορα και να κυνηγήσει την ισοφάριση. Και στο 67′ σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι ο Κλέιμαν και το οριζόντιο δοκάρι έσωσαν τον Βόλο από το 2-1.  Στην συνέχεια οι «Θεσσαλονικείς» είχαν δυο καλά σουτ με τον Ζερβίνιο στο 87′ και στο 90′ και στην τελευταία περίπτωση ο Κλέιμαν είπε όχι και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Ουές, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Μεθκίδα(64′ Ματίγια), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς(85′ Κούτσιας).

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν(46′ Ενκουλού), Μαζικού, Ντιόπ(46′ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό(68′ Γκρέι), Μαντσίνι, Γκαρθία, Ιτούρμπε(79′ Καμάτσο), Πάλμα(74′ Ζερβίνιο).