overfm.gr | Euroleague | Το πάλεψε στην Μαδρίτη, αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι καλύτερο μπορούσε αλλά ηττήθηκε από την Ρεάλ Μαδρίτης με 83-68 στην «Βίζνικ Σέντερ».

Την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 83-68 στην «Βίζνικ Σέντερ» γνώρισε ο Παναθηναϊκός με την ισπανική ομάδα να ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό. Από το πρώτο δεκάλεπτο, η «βασίλισσα» είχε χτίσει μία διψήφια διαφορά, την οποία δεν έχασε μέχρι τη λήξη. Κορυφαιος για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλι με 16 πόντους και για τους ηττημένους ο Λι με 17.

Πολύ άστοχη αρχή από τους «πράσινους», με τη Ρεάλ να κάνει σερί 7-0 και με μπροστάρη τον Γιαμπουσέλι να πηγαίνει στο +13 (15-2), στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι παίκτες του Ράντονιτς συνέχισαν να αστοχούν, με τη «βασίλισσα» να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο και να πηγαίνει στο +14 (23-9), στο 8’. Με τρίποντο του Μπέικον και καλάθι του Παπαγιάννη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-14 αλλά ο Ροντρίγκεθ έκανε το 26-14 με τρίποντο και ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα τρίποντα ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (29-20), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η αντίδραση της Ρεάλ ήρθε με ένα 4-0 του Ντεκ για το +13 (33-20), με τους «πράσινους» να κάνουν ένα δικό τους 5-0 (33-25), στο 14’. Οι οποίοι στην συνέχεια έκαναν πολλά λάθη και η «βασίλισσα» με τους Γιουλ και Ρούντι να κάνουν πάρτυ και με σερί 13-0 έκαναν το 46-25 στο 18′ ενώ ο Γκουντάιτις και ο Γκριγκόνις με καλάθια μείωσαν σε 48-30 με το σκορ αυτό να είναι του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα στην άμυνα και στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά τα τρίποντα κρατούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (56-39), μέχρι το 23’. Ακολούθησε ένα σερί 4-0 από τον Κοζέρ, που έστειλε ξανά τη Ρεάλ στο +21 (60-39), στο 25’. Οι Γκριγκόνις και Μπέικον μείωσαν με 8-0 σερί σε 60-47 ενώ με τρίποντα των Χεζόνια και Γιαμπουσέλι το σκορ έγινε 66-47 στο 28′. Οι παίκτες του Ράντοβιτ πήραν μπρος και με μπροστάρηδες τους Μπέικον και Γκουντάιτις έριξαν τη διαφορά στο -11 (68-57), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ άστοχος και με κακές επιθέσεις ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τη Ρεάλ να ήταν ελάχιστα πιο αποτελεσματική και να πηγαίνει στο +15 (74-59), στο 35’. Στη συνέχεια και με ένα προσωπικό ξέσπασμα του Λι, οι «πράσινοι» μείωσαν πάλι στο -11 (76-65), στο 37’. Με καλάθια των Γιουλ και Κορνελί η Ρεάλ έκανε το 80-65 και πήρε τελικά την νίκη με 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68