overfm.gr | Euroleague | To πάλεψε ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Τζέιμς έδωσε την νίκη στην Μονακό

Ο Παναθηναϊκός πήγε να κλέψει την νίκη στο τέλος από την Μονακό αλλά η τελευταία επικράτησε με 83-80 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός παραλίγο στο τέλος να πάρει την νίκη αλλά η Μονακό ήταν ψύχραιμη και με τον Τζέιμς μπροστάρη επικράτησε με 83-30 μέσα στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αμερικανός άσος με 27 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Γουίλιαμς με 28.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ενώ στο 5′ οι Γάλλοι ξέφυγαν με 7 (9-16) με τρίποντο του Έλι Οκόμπο. Στην συνέχεια η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο (10-21) και εν τέλει πήγαν με την μέγιστη διαφορά στην λήξη της πρώτης περιόδου +16 (13-29).

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και τα κατάφεραν βγάζοντας αρκετές άμυνες. Ο Λι λοιπόν με τρίποντο μείωσε σε (26-35) ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο με το κάρφωμα του Γουίλιαμς πηγαίνοντας με -6 στα αποδυτήρια (34-40).

Στην επανέναρξη η παράσταση του Αμερικανού φόργουορντ συνέχισε να βρίσκεται στην κεντρική σκηνή του ΟΑΚΑ και μόνος του να επιβάλλει ουσιαστικά την αλλαγή των δεδομένων. Η διαφορά όσο πήγαινε και μειωνόταν και μάλιστα η ομάδα του Ράντονιτς ισοφάρισε 50-50 ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Ο Τζέιμς με πέντε σερί πόντους έκανε το 50-55 και οι Γάλλοι έκλεισαν με βραχεία κεφαλή την τριτη περίοδο (59-60).

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ακόμη πιο ροντέο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ . Με το σκορ στο 80-82 και 2’΄στο ρολόι, στάθηκε ο Τζέιμς στις βολές και έχασε τη δεύτερη. Ο Καλαϊτζάκης σούταρε τρίποντο από το κέντρο χωρίς αποτέλεσμα και το ροζ φύλλο κατέληξε στην Μονακό με 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83