overfm.gr | Super League 1 | Το πάλεψε αλλά έπεσε ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας το πάλεψε όμως δεν κατάφερε να αποφύγει το μοιραίο και έτσι με αυτό το 0-0 κόντρα στην Λαμία αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Η Λαμία έστειλε τον Απόλλωνα στην Super League 2 μετά και από την λεύκη ισοπαλία στη Ριζούπολη. Η Λαμία θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να υπερασπιστεί την παραμονή της στην κατηγορία στα μπαράζ. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν ανώτερη της Λαμίας όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.

Η ομάδα του Φέστα θα έχει δεύτερη ευκαιρία κόντρα σε μια εκ των Βέροια ή Λεβαδειακό.

Η κορυφαία φάση για τους γηπεδούχους ήταν το τετ-α-τετ του Τσιλούλη στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ποδοσφαιριστής της «ελαφράς ταξιαρχίας» έστειλε την μπάλα έξω για λίγα εκατοστά. Ενώ στο 43’ ο Βιτλής είχε και δοκάρι.

Το παιχνίδι:

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι δεδομένου ότι χρειαζόταν το τρίποντο για να συνεχίσει να «αναπνέει». Στο 8ο κιόλας λεπτό είχαμε την πρώτη φάση με τον Σλίβκα να στέλνει την μπάλα άουτ. Ενώ στο 11’ ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που αστόχησε μετά από γέμισμα του Μαρτίνες.

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι στο 13ο όπου είχε δυο καλές στιγμές μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 15ο Απόλλωνας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λούκας έπειτα απο κεφαλιά του Ιωαννίδη.  Η Λαμία έχασε στο 36’ την καλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα με τον Προβυδάκη να κάνει ένα γύρισμα από τα δεξιά και τον Ντομίνγκες να γλυτώνει την ομάδα του από τον Μανούσο που ήταν έτοιμος να εκτελέσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας ήταν ξανά καλύτερος με τον Ντάουντα να στέλνει την μπάλα άουτ με το κεφάλι στο 52’. Στο 65ο λεπτό ο Ντάουντα έχασε άλλη μια ευκαιρία ξανά με κεφαλιά. Όσο φτάναμε προς το τέλος ο Απόλλωνας είχε πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με την Λαμία να κάθεται όλη πίσω. Λίγο έλειψε ο Απόλλωνας να βάλει το γκολ που θα μετέφερε την αγωνία την επόμενη εβδομάδα στο 86’. Ο Τσιλούλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως αστόχησε.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok