overfm.gr | Ligue 1 | To Kλασίκ στην Παρί με Νεϊμάρ

Ένα γκολ του Νεϊμάρ ήταν αρκετό για να επικρατήσει η Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0 της Μαρσέιγ στο Κλασίκ που διεξήχθη στο «Παρκ Ντε Πρενς».

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η μεγάλη νικήτρια του Κλασίκ η οποία επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ στο «Παρκ Ντε Πρενς». Οι πρωταθλητές Γαλλίας βρίσκονται στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς τρεις περισσότερους από την δέυτερη Λοριάν και έξι απο την αντίπαλο της που είναι τέταρτη.

Φουριόζοι μπήκαν οι «Παριζιάνοι» και έχασαν σωρεία ευκαιριών με τον Μέσι να νικιέται από τον Λόπεθ στο 3′ και το 4′ και στο επόμενο λεπτό ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Χακίμι. Συνέχεια επεμβάσεων από τον Λόπεθ που είπε όχι στον Εμπαπέ στο 20′ με δυνατό σουτ και στο 28′ στο πλασέ του.

Στο 32΄’ ήταν η σειρά του Ντοναρούμα να επέμβει σε πλασέ του Ταβάρες, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 35′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Εμπαπέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Νεϊμάρ που πλάσαρε και έκανε το 1-0 για την Παρί σε ιδανικό χρονικά σημείο.

Στην επανάληψη ο Λόπεθ είπε όχι σε προσπάθειες του Εμπαπέ στο 61′ και του Μέσι στο 78′ ενώ μεσολάβησε η αποβολή του Ζιγκό για την Μαρσέιγ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.