Το Europa League αρχίζει με Ολυμπιακό και ματσάρες | overfm.gr

RADIO

live radio icon

ΤΩΡΑ:  

Over under the Channel - Γιάννης Σκοτίδας

overfm.gr | Europa League | Το Europa League αρχίζει με Ολυμπιακό και ματσάρες

Η δεύτερη «κατηγορία» των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, το Europa League, αρχίζει σήμερα με 15 ματς και φυσικά τον Ολυμπιακό κόντρα στην Αντβέρπ

Οι αναμετρήσεις μεταξύ των καλύτερων ευρωπαϊκών ομάδων συνεχίζονται απόψε με τους αγώνες του Europa και του Europa Conference League.



Τα βλέμματα συγκεντρώνονται στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, που είναι το Europa League.

Η κύρια διαφορά σε σύγκριση με το Europa League των προηγούμενων χρόνων στη φάση των ομίλων είναι ότι υπάρχουν πλέον οκτώ γκρουπ αντί για δώδεκα που υπήρχαν.

Η πρεμιέρα έχει γίνει τυπικά από χθες το βράδυ με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Σπαρτάκ Μόσχας και τη Λέγκια Βαρσοβίας. Η ομάδα από την Πολωνία ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε 1-0 στη Μόσχα.

Έντονο είναι φυσικά το ελληνικό ενδιαφέρον, αφού ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Αντβέρπ στις 22.00 μ.μ. στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Οι πρωταθλητές Ελλάδας θέλουν τη νίκη κόντρα στους «Βέλγους» για να ξεκινήσουν με «τρίποντο» τη φετινή διοργάνωση.

Το έτερο ματς στον τέταρτο όμιλο των «ερυθρολεύκων»  θα διεξαχθεί στη Φρανκφούρτη με την Άϊντραχτ να υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα.

Εκτός από τον όμιλο του Ολυμπιακού όμως, το «μενού» της βραδιάς έχει ματς επιπέδου… Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πιο «δυνατό» ζευγάρι φαντάζει το Λέστερ – Νάπολι στο «Κινγκ Πάουερ» για τον τρίτο όμιλο. Για τον πρώτο όμιλο το ενδιαφέρον εστιάζεται στην αναμέτρηση της Ρέιντζερς με τη Λυόν.

Στο δεύτερο όμιλο η Αϊντχόφεν υποδέχεται την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Μπρόντμπι-Σπάρτα Πράγας (22:00)

Ρέιντζερς-Λιόν (22:00)

2ος όμιλος

Μονακό-Στουρμ Γκρατς (22:00)

Αϊντχόφεν-Ρεάλ Σοδιεδάδ (22:00)

3ος όμιλος

Σπαρτάκ Μόσχας-Λέγκια Βαρσοβίας 0-1

(90+1’ Καστράτι)

Λέστερ-Νάπολι (22:00)

4ος όμιλος

Ολυμπιακός-Αντβέρπ (22:00)

Αίντραχτ Φρανκφούρτης-Φενέρμπαχτσε (22:00)

5ος όμιλος

Γαλατάσαραϊ-Λάτσιο (19:45)

Λοκομοτίβ Μόσχας-Μαρσέιγ (19:45)

6ος όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Μπράγκα (19:45)

Μίντιλαντ-Λουντογκόρετς (19:45)

7ος όμιλος

Μπέτις-Σέλτικ (19:45)

Λεβερκούζεν (19:45)

8ος όμιλος

Ραπίντ Βιέννης-Γκενκ (19:45)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Γουέστ Χαμ (19:45)

PLANET SPORTS