overfm.gr | Κύπελλο | Τι κρατά, τι θέλει να διορθώσει ο ΠΑΟ

Ο Σωτήρης Γεωργίου αναλύει το …μετά της κατάκτησης του Σούπερ Καπ της Πάτρας από τον Παναθηναϊκό.

Το ότι θα έπαιρνε το Σούπερ Καπ ο ΠΑΟ στην Πάτρα από την στιγμή που έλλειπε ο Ολυμπιακός και μάλιστα και εύκολα σχετικά,ήταν αναμενόμενο. Αν και πέρσι …κατάφερε να μην πάει καν τελικό στο Περιστέρι! Το ότι είναι επίσης βελτιωμένος σε σχέση με πέρσι και για τους λόγους που επίσης έχουμε αναλύσει επίσης είναι σαφές. Το ερώτημα είναι όμως πόσο έτοιμος είναι ο Παναθηναϊκός για τις υποχρεώσεις της Ευρωλίγκα. Που ξεκινάνε αυτή την εβδομάδα και πρωτίστως στο πανέμορφο Μονακό την Πέμπτη! Και ακόμα θέλει πολύ δουλειά έχοντας άλλωστε και ένα φτηνό ρόστερ για να μην ξεχνιόμαστε.

Τι κέρδισε στο Σούπερ Καπ

Εκτός από τον τίτλο και ότι αξία μπορεί να έχει αυτός του Σούπερ Καπ, ο ΠΑΟ στην Πάτρα κρατά από τα δύο ματς και μετά από αυτό και με τον Προμηθέα μερικά πράματα. Βασικά την άνοδο του Οκάρο Γουάιτ που απέναντι και στους πατρινούς ήταν καλός με 15π βασικά όμως από βολές(11/11). Ο Αμερικανός είχε 0/1τρ και συνολικά στο διήμερο 1/6τρ και το πρόβλημα του μακρινού σουτ από την θέση “4”παραμένει. Ο Έβανς “θυσιάστηκε” σαν συμμετοχή γιατί οι πράσινοι έχουν 7 ξένους. Και έτσι στην θέση ανέβηκαν Παπαπέτρου και Κασελάκης από το “3”. Συνεπώς στην Ελλάδα είναι μάλλον λογικό να βλέπουμε κάτι τέτοιο(αν κοπεί ο Έβανς που είναι πιθανό και λόγω ηλικίας)και να προωθηθεί και ο ταλαντούχος Μαντζούκας(έπαιξε ελάχιστα στον τελικό,1′).  Ο Παπαπέτρου επέστρεψε στις ηγετικές εμφανίσεις(20π) . Ενώ στα κέρδη βάζουμε και επιτέλους την αξιοποίηση του Παπαγιάννη που στον τελικό με τον Προμηθέα κυριάρχησε στις ρακέτες με 14π σε 28′

Το άλυτο πρόβλημα δημιουργίας

Και πάλι και στον τελικό οι «πράσινοι» είχαν σοβαρό θέμα στην δημιουργία ειδικά στο σετ μπάσκετ. Είχαν 18 ασίστ. Περισσότερες δηλαδή από το ματς με το Λαύριο,αλλά Μέικον και Πέρι που μοιράζονται την θέση είναι παίκτες πιο πολύ για το δικό τους σκορ παρά την δημιουργία. Και στο σετ μπάσκετ κολλάει η ομάδα και όταν δεν έχει μακρινό σουτ το πρόβλημα διογκώνεται. Άλλωστε τα 6/22τρ ήταν πάλι μικρό νούμερο και στα δύσκολα ματς της Ευρωλίγκα οι «πράσινοι» θα έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα.Κάτι που στα φιλικά και στο τουρνουά της Πάτρας δεν έχει φανεί. Ασφαλώς περιμένει ο Πρίφτης την αγωνιστική άνοδο του από απραξία 6 μηνών Νέντοβιτς που είναι παντελώς ανέτοιμος.

Η διάρκεια  και η περιφερειακή άμυνα

Η διάρκεια είναι ένα σοβαρό ζήτημα. Ο ΠΑΟ χάνει εύκολα διαφορές και έχει νεκρά διαστήματα για τους λόγους που είπαμε. Και με το Λαύριο το ματς έγινε ντέρμπι σκοράροντας 7π στην 3η περίοδο και στον τελικό το ίδιο. Όπως και το Σάββατο ο ΠΑΟ με καλή 2η περίοδο από τ -6(17-23)και με ένα 16-0,έδειξε να καθαρίζει το τελικό (53-39). Όμως η απόδοσή του έπεσε σταδιακά και στο 33′ είχαμε ντέρμπι(78-73). Πάλι με την κλάση του καθάρισε το ματς αλλά αυτά στην Ευρωλίγκα θα είναι αποτρεπτικά για να κερδίσεις ακόμα και μικρομεσαίους αντιπάλους. Τέλος η περιφερειακή άμυνα αν και ο Πέρι πιέζει πάνω στην μπάλα,είναι πρόβλημα. Πέρσι ο Παναθηναϊκός είχε κάνει…ήρωες πολλούς αντίπαλους σκόρερ. Αυτό θα αλλάξει δύσκολα  και ο Προμηθέας το απέδειξε με το εντυπωσιακό 14/30τρ! Δηλαδή με 50% σούταρε η ομάδα της Πάτρας και με μεγάλο αριθμό τριπόντων! Ο Πρίφτης έχει πολύ δουλειά στο κομμάτι αυτό να κάνει σαφέστατα. Λογικά ο απελευθερωμένος από την δουλειά του πλέι μέικερ που δεν είναι η θέση του ,Ρος,θα αναλάβει περισσότερα πράματα στην άμυνα. Αλλά και αυτός στα ψηλά σχήματα (με Παπαπέτρου στο 2-3)είχε θέματα….