overfm.gr | Ligue 1 | «Θύμα» VAR-ιάς ανατροπής η Παρί! (3-2)

Η Μονακό επικράτησε της Παρί Σαν Ζερμέν με 3-2, έπειτα από μεγάλη ανατροπή.

Η Μονακό επικράτησε της Παρί Σαν Ζερμέν με 3-2 στο “Σταντ Λουί”, σε ένα από τα πιό συναρπαστικά παιχνίδια της σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Κέβιν Βολάντ, ο οποίος έφερε το ματς “τούμπα” σε μόλις 14 λεπτά, αλλά και το VAR, το οποίο ακύρωσε δύο γκολ της Παρί μέσα σε διάστημα μόλις πέντε λεπτών!

Οι Παριζιάνοι μπήκαν πιό δυνατά στον αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και μερικές καλές στιγμές μπροστά από την εστία των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό, ο Εμπαμπέ εκμεταλλευόμενος την όμορφη κάθετη του Ντι Μαρία, αλλά και την ταχύτητά του, κατόρθωσε να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ με τον Μανόνε και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Επιπλέον, μόλις δέκα λεπτά αργότερα, ο Γάλλος σταρ διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και εκείνα της ομάδας του, ευστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ραφίνια. Οι πρωταθλητές, ευτύχησαν να σκοράρουν ακόμη δύο φορές, με τους Κεν και Εμπαμπέ στο 39ο και 44ο λεπτό αντίστοιχα, ωστόσο τα γκολ ακυρώθηκαν αμφότερα για οριακά οφσάιντ, έπειτα από παρέμβαση του VAR.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μονακό μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή, όπερ και εγένετο. Στο 52′, ο Βολάντ από κοντά έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής, με παρόμοιο τρόπο, στο 66′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 84ο λεπτό, με τον Τουρπέν να σφυρίζει πέναλτι και αποβολή σε παράβαση του Ντιαλό και τον Σεσκ Φάμπρεγκας να διαμορφωνεί το 3-2 από την “άσπρη βούλα”. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με την Μονακό να παίρνει μία σπουδαία νίκη και να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση με 20 βαθμούς. Η Παρί θα παραμείνει στην κορυφή της Ligue 1, έχοντας 24 πόντους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μονακό: Μανόνε, Ντισασί, Μπαντιασίλε, Ματσιμά, Μπαλό Τουρέ (Ενρίκε 46′), Φοφανά, Μάρτινς (Ματάθο 90+3′), Ντιόπ (Γιόβετιτς 90′), Τσουαμένι (Φλορεντίνο 90′), Βολάντ, Γκέμπελς (Φάμπρεγκας 46′)

Παρί Σαν Ζερμέν: Νάβας, Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κουρζάβα, Ντιαλό, Ντι Μαρία (Νεϊμάρ 60′), Περέιρα (Παρέδες 68′), Ραφίνια (Φλορένζι 85′), Σαράμπια, Εμπαμπέ (Ρουίζ-Ατίλ 68′), Κεν