overfm.gr | Πόλο | Θρίλερ στην Βουλιαγμένη και απόλυτο για τον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Βουλιαγμένης με 12-11 στον Λαιμό και διατήρησε το απόλυτο στην 6η αγωνιστική της Α1 Πόλο γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι θρίλερ με την Βουλιαγμένη κερδίζοντας με 12-11 στον Λαιμό και μετά από έξι αγωνιστικές διατήρησε το απόλυτο στην Α1 πόλο γυναικών. Μάλιστα η ομάδα των νοτίων προαστίων λίγο έλειψε στο φινάλε να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίσει.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι γηπεδούχες προηγήθηκαν δυο φορές με την Κρίστμας να ισοφαρίζει ισάριθμες για το 2-2 . Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν έξι γκολ και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 8-4. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες είχαν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (12-8), όμως ο ΝΟΒ έτρεξε σερί και μείωσε στο γκολ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Μάλιστα λίγο έλειψε να κλέψουν τον βαθμό χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-6, 4-3, 3-1.

Βουλιαγμένη: Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 5, Τανκέεβα 2, Μαρία Πάτρα 1, Στρατιδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Ειρήνη Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.

Ολυμπιακός: Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Βασιλική Πλευρίτου, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα 1, Δρακωτού.