overfm.gr | Πόλο | Θοδωρής Βλάχος: «Τώρα πάμε για το χάλκινο»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής μας ομάδας στο πόλο Θοδωρής Βλαχός μίλησε μετά το τέλος του αγώνα κόντρα στην Ιταλία.

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κόντρα στην Ιταλία (11-10). Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό της διοργάνωσης τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία – Κροατία.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός Θοδωρής Βλάχος είπε πως οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στις λεπτομερείς, ενώ τόνισε πως η Ελλάδα θα πάει στον μικρό τελικό σαν να παίζει για το χρυσό.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Μεγάλο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ να είμαστε μέσα στο ματς, αν και βρεθήκαμε πίσω με 3-1 στο ξεκίνημα. Μπήκαμε στο ματς. Είχαμε καλές άμυνες. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω. Είχαμε επιλογές αλλά δεν ήταν καλά τα σουτ σε 2-3 περιπτώσεις στο τέλος. Δεν έπρεπε να δεχθούμε αυτό το γκολ στο τέλος. Έκανε τη διαφορά αυτό το τέρμα.

Δεν είναι εύκολος ένας ημιτελικός. Έκανε μεγάλη εμφάνιση η Ιταλία και κόντρα στην Ουγγαρία. Δεν έχουμε να ζηλέψουμε κάτι. Ίσως εάν ήμασταν πιο προσεκτικοί να τα είχαμε καταφέρει. Κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος την ισοφάριση. Ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες η Ιταλία.

Έτσι είναι οι ημιτελικοί και τα παιχνίδια όπου κρίνονται τα μετάλλια. Και πάλι έχουμε έναν τελικό μπροστά μας. Μεγάλη υπόθεση εάν καταφέρουμε να κατακτήσουμε το χάλκινο. Να ηρεμήσουμε και να πάμε παρακάτω».