overfm.gr | La Liga | Θέλτα – Βιγιαρεάλ 0-4: Εικόνα… πρωταθλητισμού!

Η Βιγιαρεάλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μισάωρο και επικράτησε της Θέλτα με 4-0 εκτός έδρας

Η Βιγιαρεάλ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στη Θέλτα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Μπαλαϊδος» και επικράτησε με 4-0, δείχνοντας πως είναι και εκείνη μέσα στη διεκδίκηση του τίτλου. Το Κίτρινο Υποβρύχιο, με τη νίκη αυτή έφτασε, έστω και προσωρινά, στην τρίτη θέση, με 32 πόντους, μόλις έξι λιγότερους από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έχει όμως τρία ματς λιγότερα.

Η «ιστορία» του αγώνα γράφτηκε στα πρώτα 31 λεπτά, με τους φιλοξενούμενος να σκοράρουν όχι μία και δύο, αλλά τέσσερις (!) φορές σε 26 λεπτά! Αρχικά, στο 5′, ο Μορένο άνοιξε το σκορ με όμορφο τελείωμα, ενώ στο 14′ ο Γκόμεζ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Η υπεροχή της Βιγιαρεάλ συνεχίστηκε για μερικά λεπτά ακόμα, με τον Ντάνι Παρέχο να πετυχαίνει το 3-0 στο 19ο λεπτό, έπειτα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Ο… «χορός» των τερμάτων, ολοκληρώθηκε στο 31ο λεπτό, με τον Νίνο να διαμορφώνει το τελικό 4-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Έμερι «εσβησε» τις μηχανές της, διατηρώντας με σχετική άνεση το υπέρ της σκορ, απέναντι στην προβληματική Θέλτα, η οποία δεν μπόρεσε να καλύψει τις αρκετές απουσίες της. Φυσικά, η ομάδα του Καδέτ εξακολουθεί να βρίσκεται πολύ μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, αφού είναι στην 8η θέση με 23 πόντους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θέλτα (Εντουάρντο Καδέτ): Μπλάνκο, Αραούχο, Μουρίγιο, Ολάθα, Μάλο, Γιοκουσλού, Σουάρεζ, Πέρεζ (Χόλσγκρόβε 46′), Μπελτράν (Γκονζάλες 73′), Μίνα, Μέντεζ

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο, Αλμπιόλ, Τόρες, Πένα, Πεδράθα (Κόστα 86′), Παρέχο, Καπού (Τσουκουέζε 66′), Τριγέρος (Κοκελέν 86′), Μορένο, Νίνο (Πίνο 66′)