overfm.gr | Premier League | Θα μάς τρελάνει αυτός ο Μπιέλσα!

Η Λιντς, με τον Μπάμφορντ σε τεράστια κέφια, επικράτησε της Άστον Βίλα με 3-0 στο “Βίλα Παρκ”, σε ένα πραγματικά συναρπαστικό σόου από τα “παγώνια”.

Η Λιντς, πραγματοποιώντας μία εκπληκτική εμφάνιση, σταμάτησε το αήττητο της Άστον Βίλα μέσα στο “Βίλα Παρκ”. Τα “παγώνια”, επικράτησαν με σκορ 3-0, με τον Πάτρικ Μπάμφορντ να σκοράρει και τα 3 τέρματα της ομάδας, ολοκληρώνοντας χατ-ρικ.

Η “λευκή” ισοπαλία του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπορούμε να πούμε πώς ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς η εικόνα του αγώνα ήταν πολύ καλή. Φυσικά, η πιο μεγάλη φάση του πρώτου μέρους ήταν στο 27ο λεπτό, όταν ο Αϊλίνγκ απομάκρυνε τη μπάλα πάνω ακριβώς από την γραμμή του τέρματος, έπειτα από ωραία ενέργεια και τελείωμα του Τζακ Γκρίλις. Μέχρι την λήξη, σημειώθηκαν μερικές ακόμη ευκαιρίες, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “χωριάτες” μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας δύο μοναδικές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Αρχικά, στο 53′, ο Γκρίλις πέρασε την μισή ομάδα της Λιντς σε μία εντυπωσιακή κούρσα 70 μέτρων με τη μπάλα στο πόδια, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει το γκολ της χρονιάς, με τον Μελιέ να τον σταματάει. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γάλλος τερματοφύλακας είχε ακόμη μία σπουδαία επέμβαση, αυτή τη φορά σε εξ επαφής σουτ του Κόνσα.

Παρ’όλα αυτά, από το 56′ και μετά, ο Μπάμφορντ πήρε το “όπλο” του και άρχισε να πυροβολεί, με τους γηπεδούχους απλώς να παρακολουθούν το εκπληκτικό σόου του. Αρχικά, βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και άνοιξε το σκορ, παίρνοντας το “ριμπάουντ” από την απόκρουση του Μαρτίνεζ, για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 67ο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής υποδέχθηκε την όμορφη πάσα του Κλιχ και με εκπληκτικό σουτ εν στάσει έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μαρτίνεζ, ο οποίος παρακολουθούσε την πορεία της προς το τέρμα, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.

Το 3ο γκολ του Μπάμφορντ, με το οποίο ολοκλήρωσε και το χατ-ρικ, ήταν και το πιο όμορφο. Ο νεαρός φορ, υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και, παρά το ότι ήταν ανάμεσα σε 4 αντιπάλους, κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία του και να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με αριστοτεχνικό πλασέ. Η Λιντς, για ακόμη μία φορά απέδειξε πώς παίζει ίσως το πιο όμορφο ποδόσφαιρο στο Νησί, με τον Μαρσέλο Μπιέλσα να έχει βαλθεί να μάς τρελάνει την φετινή σεζόν. Χαρακτηριστικό της επιρροής του πολύπειρου προπονητή, η αντεπίθεση της ομάδας στο 96′, στην οποία είχε 6(!) παίκτες στη περιοχή της, σα να βρισκόμαστε στο πρώτο δεκάλεπτο! Ο Μπίελσα και οι ομάδες του είναι πραγματικά κάτι το ξεχωριστό…