overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τέσσερα μετάλλια για την ελληνική κολύμβηση στη Στοκχόλμη

Εξαιρετική η ελληνική παρουσία στην Στοκχόλμη με τέσσερα μετάλλια και όρια για Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Εξαιρετική ήταν η ελληνική παρουσία, στο Open της Στοκχόλμης.

Τέσσερα μετάλλια, και όρια για Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές. Ο Ανδρέας Βαζαίος κατάφερε να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 100μ. ελεύθερο. Παράλληλα, έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος, κάνοντας χρόνο 48.98, τερμάτισε μπροστά από τους Ρίσγκααρντ (Δανία) και Έλιασον (Σουηδία), οι οποίοι έκαναν χρόνο 49.52 και 49.64, αντίστοιχα.

Για την υπόλοιπη ελληνική αποστολή, ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο με επίδοση 53.59, πιάνοντας το όρια για Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο.

Δύο χάλκινα για τις Νόρα Δράκου και Ιωάννα Σάχα, σε 50μ. ελεύθερο και 200μ. ύπτιο.