overfm.gr | Basketball Champions League | Τενερίφη – Στρασμπούρ 86-88: Τζέφερσον και Γουεϊνράιτ σόκαραν τους Ισπανούς

Η Στρασμπούρ έκανε την έκπληξη στα προημιτελικά του BCL αποκλείοντας την Τενερίφη στην παράταση.

Η Στρασμπούργ έκανε την έκπληξη στα προημιτελικά του Basketball Champions League, αποκλείοντας την πολυνίκη του θεσμού Τενερίφη κερδίζοντας την με 88-86 στην παράταση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους εξαιρετικούς Τζέφερσον (22π.) και Γουεϊνράιτ (19π.), να επικρατούν στην μάχη των Χουέρτας (18π., 10ασ.) και Σερμαντίνι (19π.).

Αρκετά ισορροπημένο αλλά και κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (8-8), με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Στην συνέχεια η Τενερίφη βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 χτίζοντας μαξιλαράκι τριών κατοχών (16-8). Η Στρασμούρ αντέδρασε στο τελευταίο δίλεπτο και με 6 αναπάντητους πόντους μείωσε στο καλάθι (16-14).

Η Τενερίφη με συνεχόμενα τρίποντα των Ντόρνεκαμπ και Γιούστα κατάφερε να πάει την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (27-18). Η Στρασμπούρ αντέδρασε και μείωσε στους 5 πόντους (35-30), με τους Ισπανούς να διατηρούν προβάδισμα δύο με τριών κατοχών για αρκετά λεπτά στην συνέχεια. Μάλιστα, στο φινάλε του ημιχρόνου με έμμεσο τρίποντο του Χουέρτας κατάφεραν να πάνε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-34).

Η γαλλική ομάδα βελτίωσε άρδην την άμυνα της στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου και κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, η Στρασμπούρ έτρεξε σερί 11-0 και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά από πάρα πολύ ώρα (54-55). Η Τενερίφη σκόραρε μετά από περισσότερα από πέντε λεπτά με βολές του Σερμαντίνι (56-55), με τον Γουεϊνράιτ να διαμορφώνει το 56-57 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τις εναλλαγές στο προβάδισμα να διαδέχονται η μια την άλλη. Ένα καλάθι του Γιούστα και ένα άλεϊ ουπ του Σερμαντίνι έδωσαν αέρα τριπόντου στην Τενερίφη λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος (69-66).

Η Στρασμπούρ με βολές και τρίποντο του Γουεϊνράιτ πέρασε και πάλι μπροστά (69-71), με τον Χουέρτας να ισοφαρίζει με βολές (71-71). Ο ηγέτης της γαλλικής ομάδας βρήκε ξανά στόχο βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του 32” πριν το τέλος (71-73). Ο Σάλιν ισοφάρισε με δύο εύστοχες βολές (73-73) με τον Τζέφερσον να χάνει το σουτ που θα χάριζε την νίκη στην ομάδα του στην εκπνοή.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο με την Στρασμπούργ να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων με λέι απ του Γουεϊνράιτ και βολή του Λάνσνταουν (75-78), για να απαντήσει η Τενερίφη με 4-0 σερί (79-78). Η γαλλική ομάδα κατάφερε να χτίσει μαξιλαράκι δύο κατοχών με συνεχόμενα τρίποντα (79- 84), με τους Ισπανούς να μειώνουν με βολές του Σερμαντίνι (83-84). Τελικά η Στρασμπούρ πήρε την πρόκριση χάρη στην ευστοχία των Σαν Μπαπτίστ και Τζέφερσον από την γραμμή  των βολών με το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-34, 56-57, 73-73 κ.α., 86-88