overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Τέλος το όνειρο του Euro για την Εθνική Ελπίδων

Η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Τσεχία.

Όνειρο ήταν και…πάει για την Εθνική Ελπίδων, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Τσεχία στη Λεωφόρο και αποχαιρέτησε και μαθηματικά τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε τις τρεις διαδοχικές ήττες και έμεινε στους 13 βαθμούς, ενώ οι Τσέχοι πέρασαν στην κορυφή του ομίλου με 21 πόντους.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν τον αντίπαλο με επιτυχία. Η μοναδικές καλές φάσεις ήρθαν στο 27ο και στο 36ο λεπτό, από πλευράς φιλοξενούμενων. Στο 42ο λεπτό, η Εθνική μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Οδυσσέα Λυμπεράκη με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στην επανάληψη οι Τσέχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς, όπερ και εγένετο. Στο 67ο λεπτό, ο διαιτητής “εφηύρε” πέναλτι σε παράβαση του Αποστολάκη, με τον Πάβελ Μπούχα να είναι εύστοχος από την “άσπρη βούλα” και να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μερικές καλές ευκαιρίες ακόμη και κατόρθωσαν να φτάσουν και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, που ενδεχομένως να παίξει σημαντικό ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Σκωτία, με τον Ντρχαλ, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Το 0-2 δεν άλλαξε ποτέ, με την Ελλάδα να μένει οριστικά εκτός τελικής φάσης Euro.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Ευαγγέλου, Διαμαντης, Κατράνης, Αποστολάκης, Τσιγγάρας Α.(Μπότος 72′), Μπουζούκης (Τσιγγάρας Χ. 46′), Μπαλογιάννης (Μπαλογιάνννης 46′), Βρουσάι (Μαχαίρας 80′), Κούτσιας (Καμπετσής 57′), Λυμπεράκης

Τσεχία: Γέντλικα, Κρέτσι, Ζίμα, Πλεχάτι (Οστράκ 46′), Γιάνοτσεκ, Μάτουσεκ(Βάνιτσεκ 65′), Χαβέλκα (Γκρανέτσι 46′), Χόλικ, Μπούχσα, Λινγκρ (Γιακ 89′), Σασίνκα (Ντρχαλ 77′)